„Klasický lovec“ i „terčáky“ od Foxu
Tentokrát se zaměříme na střelu kalibru .308“ o váze 165 gr, v kombinaci s většími zkušenostmi s loveckým použitím Hunterů, které jsme navíc podrobili kompetitivnímu srovnání se střelami Target od stejného výrobce. Jak název napovídá, Target je střela určená na střelnici „do papíru“. K čemu je nám něco takového jako lovcům dobré? Nejdříve ale pro začátek malé shrnutí.
Na pohled exotické, ale kvalitní
Classic Hunter od slovinské muničky Fox jsou řadou monolitických bezolovnatých střel ze slitiny mědi a zinku, a v rážích od .223 až po .413, což pokryje tužby většiny myslivců a lovců. Pokud si zrovna nepřebíjíte, tak je k dispozici také výběr nejprotěžovanějších kalibrů v podobě továrních nábojů. Kupříkladu si můžete koupit náboj .308 Win v prakticky stejné konfiguraci jakou jsem si přebíjel protesty, jen optimalizovanou pro hlavně klasické délky 558 mm a to za cenu 69Kč/kus, s výhodou o něco málo vyššího výkonu. Každopádně, střela se vyznačuje polymerovou balistickou špičkou zasazenou v dutince a je určena na střední a těžší zvěř. Záď je lehce skosena (BT) a na těle je několik výrazných drážek, které pomáhají snižovat tření při průletu střely o hlaveň, což je u dlouhých monolitů, které se díky tomu také mohou pochlubit vysokou sekční hustotou a balistickým koeficientem vždycky na místě. Přebíjení je poměrně bezproblémové, střela se nejlépe chová s vysokým procentem naplněnosti nábojnice prachem a s„jump“ tedy vzdálenosti mezi vývrtem a povrchem střely alespoň 1,5 mm. Ačkoliv toto se samozřejmě může lišit a pro dosažení maximálního potenciálu je třeba sis tím trochu „vyhrát“. Na střelnici se i v této ráži opět ukázalo, že jde o mimořádně přesnou střelu. Kvalita je vidět i při přebíjení na samotných střelách a také jejich převážení potvrzuje znamenitou uniformitu, tedy základní předpoklad k přesné střelbě.
V tomto případě jsem náboj ladil pro relativně krátkou hlaveň 457 mm. Použil jsem k tomu prach Lovex D073-04 s navážkou 37gr, celkovou délkou náboje 69,6mm a změřenou rychlostí na ústí 758 m/s. Výkon by se z toho dal vytáhnout vyšší, ale tato konfigurace se mě z několika testovaných ukázala jako nejpřesnější a pro zamýšlené vzdálenosti použití naprosto dostatečná.
Nehrozí, že by jste si omylem vzali Target do honitby. Střely jsou od sebe na „první dobrou“ snadno rozeznatelné barvou špičky.
Široká paleta možností
Od posledního článku se paleta střel povážlivě rozrostla na 37 možností střel Hunter od diametru .223 Rem až po .413 a to ve všech běžných hmotnostech. Drtivá většina z nich je zakončena plastovou špičkou, ale několik je v provedení bez ní a s o něco rapidnější deformací. Dále zde máme 8 možností terčových Targetů s tím, že jejich množství se má výhledově rapidně rozrůst. Jak jsme si řekli, Fox míří nejen na přebíječe ale i na ty, kteří dávají přednost továrním nábojům. Řada Fox Ammunition obsahuje většinu běžně používaných loveckých nábojů. Celkem jde o 21 provedení a našince jistě potěší, že se to týká i dnes trochu opomíjených tradičních evropských ráží 7x57R, 8x57IS a 9,3x62. Jde o střelivo prémiové kvality osazené střelami Fox ClassicHunter. Nejde o žádné „čajíčky“, třeba náboj .270 Win osazený 130 gr těžkou střelou se může pochlubit rychlostí 920 m/s. Ceny továrních nábojů Fox se pohybují v rozmezí 69 – 81,5 Kč/kus.
Zkušení přebíječi vědí, že mluvit o „shodné balistice“ je velmi odvážné.
„Terčáky“ ve službách lovců
Target jsou v podstatě to samé co Classic Hunter, jen místo dutinky s balistickou špičkou, jde o masiv stejného tvaru. Střela je tak výrazně méně náchylná k deformaci. To může přijít vhod při odstřelu drobné zvěře, u které současně nechceme poškodit kožešinu. Naopak jde také o validní možnost při lovu extra těžké a tuhé zvěře, kde musí jít maximum energie do průbojnosti, i když k tomu Target není primárně určen. Na našich loukách se ostatně mnoho buvolů a slonů nepase, ale střela je zajímavou možností i když nevystrčíte nohy z Česka a drobotinu nestřílíte. Je totiž levnější alternativou k Classic Hunter pro potřeby tréninku. Pokud nestřílíte kořist jen na hromadách na vzdálenost pár desítek metrů, tak trénink na střelnici by měl být pravidelnou součástí vaší lovecké přípravy a to pak u střel za 23 Kč/kus (.308/165 gr) už může docela lézt do peněz. Oproti tomu, Target se stejnými parametry jako Hunter stojí o citelných 5 Kč méně.
Výrobce přitom tvrdí, že Target a Classic Hunter mají shodnou balistiku, takže na střelnici Target a na lov Hunter ne? Zkušení přebíječi ovšem vědí, že „shodná balistika“ je odvážné tvrzení. V praxi to obvykle vyžaduje poměrně dost času na ladění navážky a hloubky usazení a i pak to nemusí být dokonalé. Rozhodl jsme se to proto otestovat v praxi. Vzal jsem Target o stejné váze a přebil jsem jej téměř stejně, jako střelu Hunter. Rozdíl byl v o třetinu milimetru menší délce náboje kvůli lekce jinému umístění drážek na povrchu střel a o dvě desetiny grainu menší navážce, abych vykompenzoval menší spalovací prostor v nábojnice. Nešlo o žádné velké ladění. Navíc si jsem jistý, že délka náboje a velikost navážky by se dala sjednotit, když bych začal hledání optima u Targetů a ne naopak.
Střely Target jsou baleny po 100 kusech, zatímco Classic Hunter příhodněji přijde po 50 kusech.
Střela Target má stejnou balistiku, jako její protějšek z řady Classic Hunter. To znamená, že bez přestavování puškohledu máte levnější náhradu na střelnici.
„Střely létají stejně. Tréninku na střelnici nestojí nic v cestě!“
Srovnání zásahů - vpravo Classic Hunter, vlevo Target, obojí nastříleno na 100 m po pěti ranách. Ve středním bodu zásahu je rozdíl méně než 1 cm, což je fakticky zanedbatelný rozdíl.
Výsledky ze střelnice
Rozdíl v nástřelech je výmluvně demonstrován na přiložené fotografii, kdy jsem nastřílel tři sady po šesti výstřelech Hunterů a tři sady Targetů na vzdálenost 100metrů. Rozdíl ve středním bodě zásahu, po odečtu nejhoršího zásahu v sadě se u všech nástřelů pohyboval mezi 8-10 mm. Rozdíl tam tedy je, ale tak drobný, že kromě seriózní sportovní střelby je zanedbatelný. Střelba na 300 metrů potvrdila totožnou balistiku obou střel a uniformní posun, který by pak na vzdálenost 500 metrů činil dle výpočtu kolem 45 mm. Pro lepší pocit se můžete dvěma kliky na puškohledu dostat na totožný soustřel. Každopádně teze je potvrzena; opravdu to lítá (prakticky) stejně. Levnějšímu tréninku na střelnici tak již nic nestojí v cestě.
Krom toho, pokud je vaší vášní kromě lovu i střelba samotná, tak Target bude dobrou volbou i v tomto směru. Pravda, ono i 18 Kč za střelu pak leze do peněz, ale zase stran neolověných monolitů jde o jednu z nejlevnějších střel, navíc s prémiovou přesností. Nebyl problém s tím dosahovat soustřel kolem 16 mm. Navíc opět věřím, že potenciál střely v kombinaci s lepším vybavením a důkladnějším vyladěním leží ještě o trochu níže. Taky je otázka jak konkrétní zbrani střela chutná. Jen pro srovnání, v ráži 6.5 Creedmoor se mě podařilo dosahovat soustřelu 19 mm. Díky vysokému balistickému koeficientu, který je vlastní všem monolitickým střelám Fox je dráha střely plochá a stabilní. Snad jen stojí zato dodat, že nejde o úplně dobrou volbu při střelbě na ocelové gongy na kratší vzdálenosti, kvůli odrazivosti a současně tvrdosti zásahu. Ovšem přes 300metrů, kdy je dopadová rychlost již citelně nižší v tom nevidím problém.
Opět na lovu
Pokud se vrátíme k loveckým Hunterům, tak u .308 Win platí bez výjimky vše, co jsem předtím zjistil v testu 6.5 Creedmoor. Střela je trochu tvrdší, což znamená do slabší zvěře střílet přes plec, aby se měla o co náležitě zdeformovat. Samotná stěna hrudního koše, zvláště kdyby se nepodařilo zasáhnout žebro, by nemusela stačit. Výrobce udává, že střela se náležitě deformuje i při nižších dopadových rychlostech kolem 500 m/s. Současně ale jako u všech monolitů platí, že se střela lépe chová při vyšších rychlostech, takže je na místě nebát se lehčích střel a silnějších navážek. Střední zvěř Hunter přesvědčivě láme v ohni nebo v jeho blízkosti „co by kamenem dohodil“. a z mé zkušenosti zatím bez záhadných odběhů a podobných nežádoucích jevů. Bourání zpravidla odhaluje zanedbatelný vstřel, výstřelový otvor o velikosti desetikoruny a ukázkové škody na vitálních orgánech. Podlitinu na straně, kde střela tělo opustila bych co do velikosti hodnotil jako průměr, nic vysloveně devastačního. Rovněž jsem zatím nezaznamenal nic než průstřely a to bez fragmentů ve zvěřině. Celkově si nemám moc na co stěžovat. Použití Classic Hunter má sice hrstku základních pravidel, ale krom toho jde o špičkovou střelu na lov, zatímco Target je špičkovou střelou na střelnici s výhodou téměř stejné balistiky.
Se střelou Classic Hunter mám výbornou a již docela obsáhlou loveckou zkušenost v nábojích 6,5 Creedmoor i .308 Win.
Střely a náboje FOX si u nás můžete zakoupit v obchodě Strobl s.r.o. Více na stránkách strobl.cz nebo stránkách výrobce foxbullets.eu
Výhody/ nevýhody
+ výborná přesnost i terminální efekt
+ na poměry monolitů slušná cena
+ dostupnost jak střel, tak i továrních nábojů
+ shodná balistika tréninkových i terčových střel
- jsou to celkově pevnější střely, což má svoje pravidla použití
Zdroje fotek: Archiv autora
Autor článku: Tomáš Prachař
Článek původně vyšel v časopise Lovec od Extra Publishing