Kategorie
    Značky
      Blog
        Produkty
          Nenalezeny žádné produkty.
          NovinkyZnovu skladem
          Uživatel
          Menu

          Ukázka z knihy o přebíjení - nastavení matric a úprava nábojnic

          Ukázka z knihy pana Leitnera "Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní" 


          Následující text, obrázky a fotografie jsou duševním vlastnictvím pana Leitnera a jsou zde zobrazeny se souhlasem autora.

          Jakékoli použití ukázky z knihy „Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní“ jiným způsobem než pro osobní použití (zejména další šíření, uchovávání, kopírování, zpracování nebo úpravy) je zakázáno. Veškerý obsah knihy, včetně textů, návrhů, technických náčrtů a grafiky, je chráněn autorským právem. Obsah knihy lze použít pouze pro osobní  a nekomerční účely.


          Rekalibrace nábojnice

          Při kalibraci nábojnice je možné použít buď plnou rekalibraci nábojnice, nebo jen částečnou a to krčku nábojnice. Plná kalibrace vyhovuje pro všechny zbraně komorované na ten správný náboj. Kalibrace krčku jen pro tu vaši, respektive pro tu, z které nábojnice pocházejí. V následujícím textu budeme řešit proto pouze plnou kalibraci. Částečné se budeme věnovat později. První matrice zajišťuje rekalibraci a výpich staré zápalky.


          Matrice pro plnou kalibraci, dole je trochu znečištěna lubrikantem. 

          Matrici zašroubujeme či pomocí výměnné vložky Breech lock upneme do lisu.



          Vložíme přípravek na zális zápalky a držák nábojnice. Přípravek na zális zápalky sice nebudeme potřebovat pro zápalkování, ale jeho jedna strana slouží jako deflektor pro usměrnění cesty staré zápalky, a pokud jej tam nedáme, budou se nám staré zápalky válet po podlaze a ne v zásobníku. 



          Stlačíme páku lisu do spodní polohy na doraz, tj., držák nábojnice bude ve své krajní horní poloze. Matrici nastavíme tak, aby mezi držákem nábojnice a matricí byla prakticky nulová vůle. Respektive na dotek. Držák nábojnice by neměl přímo narážet na matrici, ale příliš velká vůle je nežádoucí a může způsobit problémy. Seřízení si zkontrolujte s první nábojnicí, kdy dojde vlivem síly k vymezení vůli lisu a upnutí matrice, respektive vůle se nepatrně zvětší. Seřízení věnujte velkou pozornost.



          Nábojnice je NUTNO mazat! Pro mazání nábojnic používejte pouze mazadla pro to určená například Lee Resizing Lube. Síly jsou značné a vyrážet zadřenou nábojnici z matrice není nic příjemného. Použití oleje na zbraně je sice lákavé, ale nedělejte to. Nefunguje to.

          Jak mazat nábojnice ? Použijte vhodnou podložku, naneste trochu lubrikantu na podložku či nábojnice a dlaní je poválejte.   



           Po několika nábojnicích budou jak podložka, tak vaše ruce dostatečně promazané a  půjde to samo. Pracujte klidným tlakem, nikoliv rázy. Pozor v případě nárůstu nutné obvyklé síly jsme narazili pravděpodobně na zápalku Berdan. V případě, že rekalibrujete nábojnice z různých zdrojů, můžou se nutné síly značně měnit. V případě, že síla značně překračuje to, na co jste zvyklí, a nejedná se o zápalku Bardan, zkalibrujte nábojnici několika tahy a ne na jeden. Mezi zdvihy nábojnici znovu namažte a nebo ji alespoň pootočte v držáku nábojnice. 

          Pozn. autora: Nábojnice rekalibruji dvěma plnými zdvihy s pootočením nábojnice o cca 90 ° 


          Úprava nábojnice

          Při pohledu do laboračních tabulek Lovex v této publikaci najdeme v zadní části tabulky kolonku označenou Bar. udávající maximální hodnotu tlaku v daném náboji. Hodnota přes 4 000 bar není u puškových nábojů nic výjimečného. Bar je přibližně tlak odpovídající tlaku 1 kg na 1 cm2 . Při výstřelu z kulovnice nám tlak plynů odpovídající přibližně tlaku, který vyvolá hmotnost třech osobních aut soustředěná na plošce jednoho prstu ruky, žene střelu hlavní. To se samozřejmě projeví i na nábojnici a to jejím protažením, prodloužením krčku. V případě, že bychom zanedbali tyto délkové změny, zaděláme si na problém. 

          • Rozhození výtahových sil a ztráta přesnosti
          • Problémy s nabíjením nábojů do zbraně
          • V konečné fázi se už nemá krček kam rozevřít, protože přesáhne rozměr nábojové komory (do zbraně ale může jít nabít i takto dlouhý náboj) a způsobí tak velké zvýšení výtahových sil, že může dojít k destrukci zbraně. Proto je potřeba celkovou délku nábojnice po kalibraci kontrolovat a případně upravit. 
          Používám Lee Case Trimmer, jiné způsoby jsou popsány v příslušné kapitole, úpravy nábojnic.  



          Použití Lee Trimmeru je jednoduché a nepotřebuje dalšího výkladu. Nábojnici buď obrobíme v ruce, nebo je možné držák nábojnice upnout do acu vrtačky či šroubováku. Otřepy po seříznutí krčku odstraníme použitím Lee Chamfer Tool jednotně pootočením v prstech. Krček nábojnice musí být hladný bez otřepů a to jak z vnějšku tak zevnitř


          Seříznutí vnějšího a vnitřního otřepu

          Poslední co náš čeká, je vyčistění zápalkové dutiny malou frézkou Lee Primer Pocket Cleaner. Na dostatečné vyčištění zápalkové dutiny stačí několikrát pootočit frézkou.


           Před a po vyčištění zápalkových dutin.

             

          Zápalkování

          Zápalkovat, respektive opatřit nábojnici novou zápalkou, jde více způsoby, viz. kapitola zápalkování. Pro počty cca 100 ks v sérii se mně maximálně osvědčilo použití Lee Ergo Prime.  



          Zápalky vysypeme na destičku zápalkovače a mírným poklepem docílíme otočení všech zápalek žádoucím směrem. Vždy zkontrolujte, zda byla zápalka řádně zatlačena do svého lůžka. Lehce vystouplé zápalky lze dotlačit. Pokud zjistíte závadu na již hotovém náboji, tj. vystouplou, nedotlačenou zápalku, raději náboj delaborujte. Nikdy nedotláčejte zápalky na již hotových nábojích.


          Laborace střelným prachem   

          Dalším krokem je nasypání náplně střelného prachu. Dávku, tj. množství a druh prachu, určíme podle tabulek či vhodného software. Blíže kapitola: „Určení prachové dávky“. Používám dávkovač prachu, prachovač Lee Perfect Powder Measure. Je to jednoduchy prachovač s otočnou dutinou. Zásobník prachovače lze sejmout, a také pootočením uzavřít. Prachovač se rozebírá, respektive odděluje zásobník prachu od vlastního těla prachovače v šestihranné části tahem. POZOR, otočit zásobníkem, tj. uzavřít ho může jít poměrně snadno. Pokud si ho zavřete v průběhu nabíjení, můžete mít problém. Práci prachovače je snadné kontrolovat, protože velikost náplně většiny puškových nábojů je dostatečná k tomu, aby vyvolala znatelný pohyb hladiny prachu v prachovači. Prachovač seřídíme na prachovou dávku pomocí vah. Přesnější je vážit násobky dávky, dvoj, třínásobky atd.




          Udržujte výši prachu v prachovači na přibližně stejné úrovni, lepší je prostě prachovač častěji dosypávat. Dávka prachu pro puškové náboje je značně větší než pro pistolové. Chvilku trvá, než přeteče do nábojnice, dejte ji proto vždy trošku času. 2–3 sec. 

          Po nasypání prachu osadím vždy hned nábojnici střelou.

          Osazení střelou


          Matrice má dvě funkce, první, tj. zasune střelu do příslušné hloubky, druhá, zaškrtí ji. Celkový rozměr náboje najdeme v tabulkách. Pro zvláštní případy a pro přehled více informací najdete v kap. určení vložné délky. Matrici lze seřídit tak, že provede jen osazení, a zaškrcení provedeme v následující matrici Lee Factory Crimp Die. Je to sice operace navíc, ale doporučuji ji použít v následujících případech:
          • Střelivo pro lovecké účely
          • Střelivo, které bude použito v zásobnících, tj. bude vystaveno zpětným rázům zbraně
          • Samonabíjecí zbraně
          • Zpřesňuje střelivo, k tomu se ještě vrátíme v následující kapitole
          Autor používá osazovací a zaškrcovací matrici jen pro osazení střely. Probereme si ale obě možnosti, seřízení jen pro osazení a seřízení jak pro osazení, tak pro zaškrcení. 

          A) Seřízení bez zaškrcení

          seřizovací šroub matrice zašroubujeme do matrice na doraz a vrátíme zpět o cca 2–3 otočky.


          Matrici zašroubujeme lehce do lisu a vložíme nábojnici s prachem a střelou. Proveďte zdvih lisu do krajní horní polohy, ke konci zdvihu byste měli cítit nárůst odporu daný zasunutím střely do nábojnice. Pokud necítíte žádný odpor, sjeďte dolů s nábojnicí a více zašroubujte matrici do lisu.




          Rozměry jsou maximální možné. Tj. mohou být, a také ve většině případů jsou. Existují i opačné možnosti, a to, náboje jsou delší, ale o tom ve vzláštní kapitole a to vložná délka. Po prvním pokusu bude náboj celkově pravděpodobně moc dlouhý. Zašroubujete matrici více a měření opakujte. Nepospíchejte a pokračujte v malých krocích až se dostanete cca 1–2 mm nad konečnou délku. Matrici zajistěte pojistným kroužkem.

          Na konečný rozměr seřídíme matrici přesněji v malých krocích malým středovým šroubem na matrici. Tím je matrice seřízená na usazení střely bez jejího zašrcení. Dalším nutným krokem je zaškrcení v matrici Lee Factory Crimp Die


          B) Seřízení se zaškrcením

          Nyní máme náboj se správně zasunutou střelou, která ale není zašrcena.
          Vyšroubujeme malý středový šroub. Povolíme zajišťovací šroub matrice. Vložíme náboj do držáku lisu a zdvihneme ho do horní polohy. Nyní zašroubujeme tělo matrice do lisu tak, až ucítíme, jak na sebe dosedly zaškrcovací plochy matrice a čelo krčku nábojnice. Trošku sjedeme s nábojem dolů, přitáhneme tj., zašroubujeme matrici o cca max 1/8 a provedeme zdvih. Pokud je to málo, lehce přitáhneme matrici. Na náboji je zaškrcení vidět v podobě zúžení čela krčku. Když přeženete zaškrcení, může se projevit vlnou na krčku nábojnice. Deformace znemožní a  nebo silně znepříjemní nabíjení náboje do nábojové komory zbraně. Až budeme spokojeni, zajistíme polohu matrice pojistným kroužkem. Následně při vloženém náboji se správnou délkou nastavíme středový šroub matrice jednoduše tím, že ho zašroubujeme až dosedne na střelu.



          řeměřte a zkontrolujte další náboj, zda jste seřízení provedli správně. Seřízení se zaškrcením není vždy optimální. Lepších výsledků docílíte s použitím krimpovací matrice Lee Factory Crimp Die.

          Zaškrcení střely krimpovací matricí Lee Factory Crimp Die



          Matrice Lee Factory Crimp Die zaškrtí krček nábojnice kolmým tlakem kleštin na nábojnici. Pohyb kleštin je vyvolán tlakem držáku nábojnice na kroužek vystupující ve spodní části matrice. Jak je výše uvedeno, její použití doporučuji v případech, že je střelivo použito:  
          • Střelivo pro lovecké účely
          • Střelivo, které bude použito v zásobnících, tj. bude vystaveno zpětným rázům zbraně
          • Samonabíjecí zbraně
          • Zpřesňuje střelivo, zaškrcení v matrici Lee Factory Crimp Die zesílí a srovná výtahové síly. Větší výtahová síla znamená i větší prostor pro srovnání poměrů v hoření prachové slože, nábojnice pak opouští střely ve více srovnaných rychlostech.
          Jak nastavit matrici Factory Crimp Die ?
          • Vložte náboj s usazenou střelou do držáku nábojnice
          • Zašroubujte matrici do lisu 
          • Stiskem páky lisu vysuňte dřík lisu do horní krajní polohy 
          • Nastavte matrici tak, aby se dotkla držáku nábojnice 
          • Sjeďte s nábojem kousek dolů a přitáhněte, zašroubujte matrici do lisu o cca ½ otočky
          • Znovu zatlačte náboj do matrice, musí být znatelný nárůst potřebné síly
          • Vysuňte náboj a prohlídněte si krček nábojnice.  


          Správné seřízení je takové, že:
          a) Lis dojde do své krajní horní polohy
          b) Na nábojnici je znatelný otisk zaškrcení viz obrázek



          Možné zalakování zápalky

          Přebité náboje jsou ve většině případů dostatečně těsné vůči vodě a oleji. Olej snadněji pronikne do náboje a znehodnotí prachovou slož než voda, prioritní je proto těsnost vůči oleji než vůči vodě. Pro běžné účely není zapotřebí náboje dále těsnit. Pouze v případě, že chcete mít naprostou jistotu, a víte, že je potenciální riziko kontaktu s oleji reálné. Například náboje pro lovecké účely s tím, že budou v nakonzervované zbrani, např. v zásobníku a to opakovaně, je vhodné zalakovat jak kraj zápalky, tak oblast krčku, kde je spára mezi nábojnicí a střelou. Ideální je řídký nitrocelulozový lak, v nouzi např. lak na nehty. Ve většině domácnosti je většinou k dispozici v mnoha odstínech...




          Košík obsahuje nepovolené položky

          Košík je prázdný

          Zobrazit košík

          Zboží bylo přidáno do porovnání

          Prosím čekejte...
          Objednávku nelze dokončit, zkuste to prosím později