Tovární náboje od „lišky“
V našem seriálu o testování střeliva se tentokrát odkloníme od samostatných střel určených k přebíjení a zaměříme se na tovární náboje Classic Hunter Ammunition od renomované muničky Fox.
Slovinská munička Fox se zaměřuje na vývoj a výrobu monolitických bezolovnatých střel vysoké kvality pro přebíječe. V posledních letech si pořád relativně mladá (založeno 2015) značka se stylizovanou liškou ve znaku vydobyla mezi lovci slušné renomé a její nabídka se postupně rozrostla na dnešních 45 různých diametrů .224 až po .416 a to v loveckém i sportovním/tréninkovém provedení bez dutinky. Koneckonců i v Lovci jsme se těmto střelám už věnovali. Ne každý je ovšem ochoten si přebíjet a právě pro ně má Fox v nabídce i vcelku širokou paletu továrních nábojů. Speciálně na ně se v tomto článku zaměříme.
Úvodní foto: Fox Classic Hunter Ammunition – 7x57 mm R
Na krabičce jsou příhodně uvedena balistická data, včetně rychlosti, energie a poklesu střely v závislosti na vzdálenosti od ústí až do 300 metrů.
Nástřely nábojů .308 Win na vzdálenost 100 metrů hovoří samy za sebe.
Vyrážíme na střelnici
Nábojnice jsou z produkce S&B. Ty není zrovna ten nejlepší původ, ale pokud továrna odvede dobrou práci s procesem kompletace náboje, tak to není nic proti ničemu. Přebíječům, kteří by je chtěli používat dále ale moc dlouho nevydrží (při srovnání s konkurencí). Prach je původu neznámého, lze si tipnout, že půjde o „konfekční“ Explosii. Střely jsem testoval ve zbrani Ruger American Predator s délkou hlavně 457 mm a twistem 1:10“. Střelba byla vedena ze stabilní pozice v sedě z těžké trojnožky na vzdálenosti 100 metrů a to se znamenitými výsledky. Po odečtení toho nejhoršího zásahu ze série po šesti, se soustřel pohyboval kolem 23 mm (měřeno mezi středy nejvzdálenějších zásahů). Pokud si přebíjíte, tak se z toho dají vytáhnout i lepší výsledky, s přebíjenými 6,5 Creedmoor jsem se pro příklad dostal na 19 mm. Maximální potenciál vidím ještě o něco výše, ale 23 mm je na továrnu výborná hodnota.
Pokud jde o střelecký komfort, projevy při střelbě a zpětný ráz, tak to bylo trochu výraznější. V tomto směru je ale na vině krátká hlaveň, protože tovární náboje jsou standardně laděné na větší délky. Balení je po 20 nábojích v papírové krabičce s rozdělovačem ze stejného materiálu. Nikoliv z obvyklého plastu, což je z ekologického hlediska plus. Na krabičce jsou příhodně uvedena balistická data, včetně rychlosti, energie a poklesu střely v závislosti na vzdálenosti od ústí až do 300 metrů, bohužel bez podrobností k jaké délce hlavně se to přesně vztahuje. Obvykle se tabulky vztahují k délce 24“, tedy 610 mm, ačkoliv je to poněkud zavádějící, protože třeba u .308 Win je u současných zbraní nejoblíbenější 508 a 559 mm. Pokud jde o výkony, tak u .308 Win krabička hovoří o rychlostech 855 m/s na ústí a 595 m/s ve vzdálenosti 300 metrů. Mnou na střelnici změřená rychlost na ústí byla 805 m/s, což by zhruba odpovídalo poklesu způsobeném krátkou hlavní. Konzistence rychlostí ovšem byla výborná, což je jeden z hlavních předpokladů k dosažení dobrého soustřelu.
Náboj 7x57 R jsem sice střelecky rovněž otestoval, ale v této ráži byla k dispozici, nepřekvapivě, jen stará kulobroková kozlice „ZHčko“. To samozřejmě negativně ovlivnilo výsledky, protože tato zbraň se ani když před mnoha dekádami opustila brněnskou zbrojovku nemohla pochlubit kdovíjakou přesností, alespoň tedy ne ze současného pohledu. Řekněme jen, že náboje od Foxu si nevedly o nic hůře, než poloplášťová klasika od S&B.
Jak si vede na lovu?
Materiál a architektura střely zajišťuje správnou deformaci i při nízkých dopadových rychlostech, podle materiálů výrobce až na hranici kolem 500m/s. To pro představu v případě testované 7x57 mm R znamená účinný dostřel do 400 metrů a u .308 Win do 410 metrů. Když už jsme u čísel, tak 7x57 mm R má papírově na ústí rychlost 820 m/s a energii 2 824 J, což na vzdálenost 300 metrů klesne na 580 m/s a 1 413 J. Pokud by si s tím chtěl někdo před koupí pohrát v balistickém kalkulátoru aby viděl, jak se to s přibývající vzdáleností chová, tak střela .308/150 gr má BC .307 a a 7mm/130 gr pak BC .330. Údaje k dalším kalibrům se nechají snadno dohledat na stránkách výrobce.
Určením jde o ve velké míře univerzální náboje, vhodné k lovu srnčí, černé i trofejové jelení zvěře a poradí si i s těžšími druhy, žijícími mimo naši kotlinu. Jak si střela stojí v lovecké praxi? Já osobně mohu poreferovat o jednom střeleném kusu holé, leč vzrostlé dančí zvěře a to přebitým nábojem 6.5 Creedmoor na 180 metrů (střela Fox Classic Hunter s výkonem a délkou náboje blízko tovární laboraci) a jednom dospělém, ale nikoliv z trofejového hlediska silném jelenu sika, složeném továrním nábojem 7x57 mm R na vzdálenost kolem 50 metrů. Zásahy vždy přes plec, obě plíce a srdce. Výsledek bylo vždy rychlé zhasnutí přímo v ohni nebo v jeho blízkosti. Vstřel nepatrný bez výraznějšího barvení, zatímco výstřelový otvor měl velikost pětikoruny a barvil nikoli oslnivě, ale dostatečně pro případnou dohledávku. Classic Hunter napáchal ukázkové škody na vitálních orgánech a podlitinu na straně, kde střela tělo opustila bych co do velikosti hodnotil jako průměr. Nic vysloveně devastačního. Střela nenalezena a ani ve zvěřině jsem žádné fragmenty, jakož ani jejich stopy neobjevil. Zdá se tedy, že soudržnost, jak se ostatně na monolit sluší, byla ukázková.
Náboje .308 Win v zásobníku kulovnice Ruger American Predator. Vzhledem ke krátké hlavni byl projev při střelbě trochu agresivní. Tovární náboje jsou zkrátka dělané na delší „laufy“.
Závěrem
Testovaná varianta .308 Win na našem trhu přijde na 70 Kč/kus, 7x57 mm R o 4,5 Kč více a 9,3x62 mm vyjdou na 81,5 Kč/kus. Nejsou to tedy vysloveně „lidové náboje“, ovšem na poměry monolitů a koneckonců dnes už i některých špičkových nábojů s olověnou střelou, jde o rozumnou cenu. Pro porovnání, třeba monolitické náboje .308 Win Nosler E-Tip a S&B eXergy stojí po 62 Kč, ale zase RWS HIT a Barnes, TTSX stojí 82, respektive 90 Kč/kus.
Osobně jsem zastánce přebíjení. Jen při něm se totiž podaří vyšlechtit dokonalý náboj pro tu kterou zbraň, což u monolitů platí dvojnásob. Navíc je zde potenciál ušetřit spoustu peněz. Pro ty, co si ale přebíjet z jakéhokoliv důvodu nechtějí a přesto by rádi využili výhod střel Fox, tak továrním nábojům stejného původu nemohu nim moc vytknout. Na střední a těžkou zvěř jde o výbornou volbu, jen je potřeba dát si záležet na umístění zásahu přes plec. Na drobnou zvěř, popřípadě vysloveně slabé kusy to není nejlepší volba, už jenom kvůli vyšší ceně, ale použít se to dá i v takovém případě pokud to situace vyžaduje. Cena je vlastnostem dle mého přiměřená a přesnost na továrnu znamenitá.
Zdroje fotek: Archiv autora
Autor: Tomáš Prachař
Článek původně vyšel v časopise Lovec od Extra Publishing
Výhody/nevýhody
+ na továrnu výborná přesnost
+ znamenitý terminální efekt
+ široká nabídka variant, zvlášť v „evropských“ rážích
- jsou to trochu pevnější střely, takže je na místě střílet přes plec