Kategorie
    Značky
      Blog
        Produkty
          Nenalezeny žádné produkty.
          NovinkyZnovu skladem
          Uživatel
          Menu

          Specialista na velké vzdálenosti

          Specialista na velké vzdálenosti
           Tomáš Prachař  Tomáš Prachař
          Tomáš Prachař 
          07.03.2025
          Jaké požadavky musí splňovat střela pro lov na dlouhé vzdálenosti? V tomto článku jsme otestovali střely Nosler řady ABLR.

          Chcete začít lovit na dlouhé vzdálenosti a hledáte vhodnou střelu, která vám něco takového umožní? Tentokrát jsme si v našem seriálu o loveckých střelách a nábojích posvítili na něco speciálně pro takový účel - střelu Nosler ABLR.

           

          Úspěšný lov na dlouhé vzdálenosti esenciálně závisí (mimo jiné) na výběru vhodné střely, která musí splňovat hned několik požadavků. Nepřekvapivě by měla být přesná, stabilní a s vysokým balistickým koeficientem, pro zajištění co nejplošší balistické křivky a odolnosti proti snosu větrem. Krom toho se ale často zapomíná na patřičnou ochotu k deformaci, která je nutným předpokladem k rychlému a humánnímu zhasnutí kořisti. Jde totiž o to, že každá střela se v optimální míře bude deformovat jen ve specifickém rozsahu dopadových rychlostí. Ta je zase determinována výkony náboje, balistikou střely a vzdáleností k cíli. To vše navíc s přihlédnutím k tomu, jak je kořist rostlá a „tvrdá“ na ránu. Většina střel na trhu je optimalizována tak, aby dobře fungovala ve středních hladinách výkonů, na kořist od srnce po jelena a na vzdálenosti 50 až řekněme 350 metrů. Prostě univerzál na většinu loveckých situací a není na tom nic špatného. Co když ale chceme lovit na vzdálenosti výrazně přes „mysliveckých“ 200-300 metrů? Na trhu se dá najít hned několik vhodných řad střel. Spojuje je výborná přesnost, balistika a ona zmíněná ochota deformovat se při nižších než obvyklých dopadových rychlostech. Jednou z nejlepších možností je řada ABLR od renomované muničky Nosler, kterou jsme pro vás v tomto článku náležitě otestovali.

          Úvodní foto: Střela ABLR (.264/142 gr) v kombinaci s nábojem 6.5 Creedmoor


          „Spodní doporučená hranice dopadové rychlosti činí jen 396 m/s, což je citelně méně, než obvyklých 550 m/s u většiny „normálních“ střel!“


          Měkčí ale houževnatá

          Zkratka ABLR značí „AccuBond Long Range“, což zkušeným přebíječům hned dá tušit o co jde. V Nosleru zkrátka vzali osvědčenou střelu AccuBond a upravili ji speciálně pro střelbu na dlouhé vzdálenosti. To obnášelo zvýšení váhy, s tím spojené prodloužení zase „nafouklo“ balistický koeficient a sekční hustotu a především došlo k úpravám konstrukce, za účelem ochotnější deformace při nižších dopadových rychlostech. Střela má olověné jádro a plášť, který se směrem dopředu zužuje. Špička je ze speciálního polymeru a vsazená do hluboké dutinky. Balistiku dále vylepšuje zkosená záď. ABLR od AccuBond střel poznáte na „první dobrou“ podle barvy špičky. ABLR ji má v šedém odstínu, zatímco jeho předchůdce má distinktivní bílé zbarvení. Jde ovšem o stejný typ polymeru, který je odolný proti deformaci. Nemusíte se tedy bát, že se vám špička vlivem zpětného rázu v zásobníku poškodí a to ani v případě extra výkonných nábojů, což můžu potvrdit z vlastní praxe.

          Jádro je k plášti navařeno, tvoříce velice pevný spoj, který zabraňuje fragmentaci a vysvlečení pláště z jádra. Oproti sebevědomému tvrzení výrobce sice rozhodně nejde o vhodnou střelu na krátké vzdálenosti, ale bude mít určitě menší tendence z fragmentaci, či extrémní deformaci devastující zvěřinu, než střely s nespojeným, nebo jen mechanicky spojeným jádrem.

          Z druhého extrému, podle výrobce lze v kombinaci s výkonným nábojem dosáhnout dobrých účinků v cíli v podobě vzrostlé jelení zvěře i na prahu 1 000 m. Spodní doporučená hranice dopadové rychlosti činí jen 396 m/s, což je citelně méně, než obvyklých 550 m/s u většiny „normálních“ střel.

          Střely ABLR ve verzi .284/175 gr zachycené výrobcem; vlevo s dopadovou rychlostí 396 m/s, vpravo 910 m/s

          Průřez střelou ABLR odhaluje zužující se plášť, vloženou balistickou špičku a hlubokou dutinku, která napomáhá řádnému otevření i při nízkých dopadových rychlostech.


          Střely jsou i při bližším pohledu velice kvalitně vyrobeny a za účelem co nejvyššího balistického koeficientu jsou nadprůměrně dlouhé.

          Řečí čísel

          Zájemce si může vybrat z těchto variant (kalibr/váha); .264/129,142,150 gr, .277/150,165 gr, .284/150,168,175 gr, .308/168,190,210 gr a .338/210, 265, 300 gr. Nabídka je to tedy poněkud užší, ale vzhledem k určení dostatečná. Já jsem otestoval variantu .263/142 v kombinaci s nábojem 6.5 Creedmoor. Přebíjel jsem s prachem Swiss R60 a jako obvykle vyzkoušel celou řadu kombinací hloubek usazení střely a objemu navážky při hledání té, která mé kulovnici bude nejvíce „chutnat“. Pomyslným vítězem se stala celková délka náboje 70,6 mm (jump 1,6 mm) a navážka 43 gr prachu. S tím se mě podařilo dosáhnout pěkné (změřené a zprůměrované) úsťové rychlosti 850 m/s. Při přebíjení jsem nenarazil na žádnou záludnost a střely při namátkovém převážení vykazovaly jen zcela zanedbatelné deviace. ABLR jsou i při bližším pohledu precizně vyrobené.

          Jak jsme si řekli, jedním z hlavních trumfů těchto střel je vysoká hodnota BC. Díky němu si střela lépe zachovává, rychlost, energii a má menší propad. Mnou testovaná varianta dosahuje .625 BC, což je mimořádná hodnota. Pro srovnání, o pouhé 2 gr lehčí AccuBond se může pochlubit „jen“ .509 BC. Co to znamená v praxi? Tovární náboj Nosler 6.5 Creedmoor se střelou AccuBond na ústí dosahuje 808 m/s, zatímco ABLR 793 m/s. V případě, že máte puškohled nastřelen na 182 m, tak střela AccuBond ve vzdálenosti 732 m poklesne o 488 cm a rychlost klesne na 445 m/s, zatímco ABLR přes nižší počáteční rychlost bude mít propad 462 cm a rychlost 483 m/s. Zjednodušeně řečeno, balistika je plošší a deformace „posunutá“ na delší vzdálenosti. Zvyšuje se tím tedy fakticky pravděpodobnost zásahu a rychlého zhasnutí kořisti.

          Samozřejmě při přebíjení jsou to ještě hezčí čísla. V mém případě rychlost klesne pod hranici 396 m/s až ve vzdálenosti kolem 1 100 m a namátkou takový .300 Win Mag se 190 gr těžkou střelou ABLR a rychlostí na ústí má ještě o 100 m větší účinný dostřel. Tím v žádném případě neříkám, že je dobrý nápad střílet na takovéto vzdálenosti. Osobně mám hranici přes kterou bych nešel nastavenou na 800 m a to ještě ve speciálních případech, ale dává to představu o schopnostech těchto střel.


          Na střelnici

          Balisticky je to tedy paráda, jak si ale střela stojí stran přesnosti? Při opakovaných střeleckých testech na vzdálenost 100 metrů při sadách o 6 výstřelech (s odečtem toho nejhoršího, jsem dosáhl průměrného soustřelu něco málo přes 28 mm, tedy těsně pod 1 MOA. Mohlo by to být trochu lepší, moje puška má potenciál pod 0,6 MOA, což se dá na základě reportů třetích stran říci i o střelách ABLR, ale soudím, že si střely si s mým 1:8“ vývrtem nesedly úplně ideálně. Lze se však domnívat, že při extenzivním ladění bych dosáhl o něco lepších, než nastřílených výsledků. Každopádně cokoliv pod MOA je stále velice dobrá hodnota, která bude použitelná na nadstandardní vzdálenosti.

          Zbývalo otestovat terminální balistiku, což ale nebylo dost dobře možné. Respektive samo o sobě by to problém nebyl, ale vzhledem k určení by to dávalo smysl jen na dlouhé vzdálenosti, kterých se mě momentálně nedostává a navíc jen kvůli testu jde o zbytečný risk hůře umístěného zásahu. Nabízí se ale alternativa stran střelby do bloku sochařské hlíny, která s dostatečně vypovídací hodnotou otestuje soudržnost a úroveň deformace střely a současně lze snížit navážku prachu tak, aby se dala simulovat dopadová rychlost na velké vzdálenosti. Náboje jsem přebil tak, abych simuloval dopadovou rychlost kolem 490 m/s, což by při mé „maximální“ konfigurace znamenalo vzdálenost 850 m, na kterou loví jen málokdo. Rád bych šel s rychlostí ještě níže, ale už to bych už narážel na bezpečné limity naplnění nábojnice. Každopádně, výstřely do hlíny prokázaly, že náležitá deformace skutečně probíhá i v takto omezených rychlostech. Přitom průraznost je stále dobrá, blok hlíny o mocnosti 50 cm jsem vždy prostřelil. Formu vstřelného kanálu a úroveň deformace bych připodobnil k oblíbeným střelám GameChanger od Sierry, ovšem s rozdílem nějakých 200 m/s. Takže ano, s přihlédnutím k praktickým poznatkům těch, co s tím skutečně a pravidelně loví na delší vzdálenosti, tak ABLR podle všeho opravdu zvládne to, co výrobce slibuje, přičemž mimořádná soudržnost konstrukce naopak brání fragmentaci v případě střelby na kratší vzdálenosti.

          Při testech na střelnici jsem dosáhl průměrného soustřelu něco málo přes 28 mm na vzdálenost 100 m, tedy těsně pod 1 MOA.

           

          Řada továrních nábojů Nosler Trophy Grade Long Range je osazena střelou ABLR. Jsou ale drahé a u nás se moc na pultech nevidí.

          Stran ceny, s přihlédnutím k určení se nepřekvapivě jedná o relativně drahé střely, pohybující se v rozsahu 26,1 až 33,4 Kč/kus. Mnou testovaná varianta .264/142 gr přijde na 27,5 Kč/kus. Balení je po 100 kusech. Lze si odvodit, že střela bude stran přesnosti trochu mlsnější na sladění se zbraní a nejlépe fungovat s rychlejšími vývrty, Někoho také odradí vyšší cena, zvláště kdyby to chtěl používat k „dálkovému“ odstřelu škodné. ale jinak nemám moc co bych vytkl.

          Střely Nosler ABLR si můžete zakoupit v obchodě STROBL.CZ s.r.o. Více informací naleznete na strobl.cz, nebo na stránkách výrobce nosler.com




          Tovární náboje

          Pro ty, co si nepřebíjejí Nosler nabízí i tovární náboje, osazené střelou ABLR v rámci své řady Trophy Grade Long Range. Výrobce se dušuje, a vzhledem k jeho renomé věřím, že to bude pravda, že jde o náboje prémiové kvality s velkým důrazem na přesnost a uniformitu výroby. Celkově má zájemce na výběr 29 možností a 26 různých ráží, ovšem spíše zde najdeme moderní a/nebo západní náboje, takže evropskou klasiku 7x57 mm, 8x57SI, nebo 9,3x62 mm by jste zde hledali marně. Další a to podstatnější komplikace pro našince je špatná dostupnost těchto nábojů. Dováží je proarms.cz, ale skladem si je očividně moc nedrží. A nakonec tu máme dosti vysokou cenu. Pro představu, náboj .30-378 WbyMag s 210 gr střelou stojí 167 Kč/kus.

          Výhody/nevýhody

          + optimalizace pro extra nízké rychlosti

          + jádro navařené k plášti

          + kvalita a uniformita střel

          - vyšší cena

          - přesná, ale subjektivně poněkud vybíravá střela


          Zdroje fotek: Archiv autora, materiály výrobce – nosler.com

          Autor: Tomáš Prachař

          Článek původně vyšel v časopise Lovec od Extra Publishing

          Košík obsahuje nepovolené položky

          Košík je prázdný

          Zobrazit košík

          Zboží bylo přidáno do porovnání

          Prosím čekejte...
          Objednávku nelze dokončit, zkuste to prosím později