Kategorie
    Značky
      Blog
        Produkty
          Nenalezeny žádné produkty.
          NovinkyZnovu skladem
          Uživatel
          Menu

          Jak na ochranu sluchu

          Jak na ochranu sluchu
           Tomáš Prachař  Tomáš Prachař
          Tomáš Prachař 
          27.03.2025
          Zaměřili jsme se na ochranu sluchu při lovu. V článku nastíníme jednotlivé možnosti a rozebereme jejich klady a zápory.

          Ochrana sluchu na lovu se v minulosti tolik neřešila, ale čím dál více lovců nějakou její formu zařazují jako standard. V tomto článku se podíváme, jaké jsou v tomto směru možnosti, rozebereme si jejich klady a zápory a představíme našeho favorita.


          Důležitost ochrany sluchu na střelnici, kde se toho vystřílí podstatně víc než v honitbě a většinou tam ani nejste sami, asi není nutné nějak zdůrazňovat. I když používáte tlumič, tak to chce minimálně špunty, ideálně pak pořádná sluchátka. Na následujících řádcích se ale zaměříme na ochranu sluchu při lovu, která se dá roztřídit do pěti vzájemně kombinovatelných forem. Při výběru pak bude záležet nakolik jste svůj sluch ochotni šetřit, kolik jste do toho ochotni investovat, přizpůsobit své vybavení a akceptovat nevýhody jednotlivých možností. To za vás nerozhodneme, ale na následujících řádcích nastíníme, jakou cestou se můžete vydat, s čím počítat a co používáme my.

          Úvodní foto: Sluchátka, elektronické špunty, normální špunty, nebo tlumič. Co si vyberete vy?


          Tlumič

          Pokud pomineme chod mechanismu a aerodynamický třesk (viz. box), tak v první řadě je hluk výstřelu způsoben expanzí horkých plynů pod vysokým tlakem z ústí hlavně. Tento jev je při výstřelu nejhlasitější, na ústí, kde dosahuje až 170-180 dB. Tlumiče se zaměřují na potlačení právě této složky. Zvuk při výstřelu není rovnoměrně rozprostřen, a navíc se liší podle ráže, ale čistě pro představu, bez tlumiče schytá střelec při každém výstřelu zhruba 160 dB, s tlumičem to klesne na nějakých 120 dB pro střelce a 130 dB pro bezprostřední okolí. Papírově se to nemusí zdát jako mnoho, ale je třeba si uvědomit, že decibel je logaritmická jednotka, takže i malý rozdíl v číslech znamená výraznou změnu. Subjektivně je to obrovský rozdíl pro střelce, zdraví jeho sluchu i pro okolí. Pokud při lovu využíváme služeb čtyřnohého parťáka, tak tlumič šetří i jeho sluch, nervy a stres. Krom toho při střelbě poblíž zástavby nedochází tolik k rušení rezidentů, zvláště při nočních lovech. Myslivecký stav v současné době nepožívá zdaleka takové podpory jako kdysi a není tak na škodu omezit třecí plochy s veřejností na minimum. Menší hluk rovněž snižuje stres zvěře v revíru. Tlumiče jsou dnes legální, na trhu je jich slušný výběr a v širokém spektru kvality, účinnosti, ceny, velikosti a váhy. Stran specifik kulovnice k tomu potřebujete pouze závit na hlavni. Názory na to sice různí, ale dá se říci, že při individuálních lovech poslouží kvalitní tlumič jako dostatečná ochrana sluchu, aniž by bylo třeba používat něco dalšího. Ano, pro uši je to pořád nadměrná zátěž, ale dá se s tím dlouhodobě fungovat, ačkoliv přísně vzato se to nedá naprosto bez výhrad doporučit a třeba na skupinové hony je vhodné tlumič doplnit minimálně o špunty.

          Slabiny tlumičů

          Tlumič má i své nevýhody. Jednak je to zmíněná, nikoliv dokonalá ochrana sluchu, která některým střelcům nebude stačit. Dále je to finanční nákladnost. Obstojný tlumič se dá sehnat za cca 7 000 Kč, ale taky to může být dvoj i trojnásobek, pokud chcete vyšší účinnost a extra funkce. Taky vám to přidá práci stran údržby. Čistit tlumič bez speciálního vybavení je docela zdlouhavý a špinavý proces, ačkoliv některé dražší modely jsou postaveny jako téměř bezúdržbové. Zmiňme také možný problém s kompatibilitou mezi tlumičem a závitem na hlavni. Hlavním problémem jsou ale přidané rozměry a váha. Tlumiče typu „over-barrel“ sice dokážou ubrat něco málo na délce, ale i tak se musí počítat s tím, že zbraň naroste, je nešikovnější a těžší, speciálně pak na předek. Proto pokud chcete používat tlumič jako standardní příslušenství, tak zvažte nákup kulovnice s kratší délkou hlavně. Pokud bychom třeba na CZ 557 s hlavní o „klasické“ délce 610 mm namontovali tlumič BeeSilent Long, tak se budeme ohánět zbraní o celkové délce skoro 1400 mm. Něco takového už je krajně nešikovné na manipulaci, zvláště v kazatelně, a navíc dosti těžké na předek. Bez opory to pak na delší míření rozhodně není. Nabízí se tak možnost přidanou délku tlumiče alespoň z části vykompenzovat kratší hlavní. Sice to znamená ztratit něco málo z výkonu, ale běžně používané lovecké ráže obvykle disponují slušnou rezervou. Pravda, ne každý náboj si s krátkou hlavní rozumí. S tím však může pomoci volba vhodného prachu při přebíjení. Intenzivnějšího výšlehu, který jinak provází kombinaci krátkých hlavní a továrního střeliva se bát nemusíme. Tlumič tomuto jevu dokáže spolehlivě zabránit.

          Nevýhodou tlumiče jsou jeho rozměry a váha, ale zase nepotřebujete důkladnější ochranu sluchu a šetříte i své okolí.


          Ovládání je řešeno dvojicí drobných tlačítek, popřípadě je možné ATACS precizněji řídit skrze aplikaci.
          Část, která jde do uší sice nevypadá moc anatomicky, ale je k dispozici v několika velikostech, a jeií materiál se zvukovodu výborně přizpůsobí.

          Špunty, sluchátka a elektronická ochrana

          Kromě potlačení hluku si střelec může chránit sluch k tomu určenými pomůckami; sluchátky a špunty, a to v klasické pasivní i aktivní elektronické formě. Klasické měkké špunty sice dokáží do určité míry sluch ochránit před nejhorším, ale faktem je, že z dlouhodobého hlediska nejde zrovna o nejúčinnější ochranu. Pro použití na střelnici jsou určitě lepší sluchátka a špunty tam lze spíše doporučit jako druhou linii ochrany pod ušníky. Do honitby to lze vzhledem k omezenému množství ran považovat za dostatečné, skladné a levné řešení. Snad jen je na místě doporučení vybrat takový typ, který je certifikovaný jako ochranná pomůcka a špunty jsou spojeny šňůrkou spočívající kolem krku, kde jsou po ruce. Smysl totiž má nasadit si je až těsně před střelbou, kdy máte vizuální kontakt s kořistí. V jiné fázi lovu by vás pouze připravovat o ostrý sluch a do té doby by vám jejich nošení jen snižovalo citlivost sluchu, nehledě na to, že někteří lidé jejich dlouhodobější nošení špatně snášejí.

          Alternativou jsou klasická velká sluchátka, které mají vyšší útlum a vydrží věčně, ale na lov jsou poněkud předimenzovaná, těžká, rozložitá, a ještě více než špunty omezují sluch. Možností je investovat do elektronických sluchátek s funkci aktivního potlačení zvuku, která do vašich uší nepustí plný zvuk výstřelu, a to s vyšší účinností než špunty, ale umožní vám slyšet ostatní zvuky, popřípadě je i zesílit. Opět ale narážíme na problém s velikostí, a navíc nejsou zrovna nejlevnější. Poslední možností, která je současně naším typem, jsou elektronické špunty, které do loveckého světa přináší výhody obou možností; výrazný útlum, dostatečnou ochranu i na střelnici, minimalistické rozměry a aktivní přenos nebo i zesílení zvuků z okolí (samozřejmě s výjimkou výstřelů) díky elektronické nástavbě. Výběr na trhu je poněkud omezenější, ale možnosti jsou. My se na následujících řádcích zaměříme na model ATACS od renomovaného výrobce Walkers, který jsme podrobili důkladnému, několikaměsíčnímu testu v honitbě i na střelnici a se širokou paletou zbraní.


          Kompromis bez kompromisů

          První výhodou jsou rozměry. ATACS jsou podstatně menší a lehčí než klasická střelecká sluchátka a vejdou se tak bez problémů pod čepici, klobouk nebo kapuci. Povrch je jakoby pogumovaný, takže neklouže ani v mokrých prstech. Konstrukce celkově solidní a robustní. O odolnost a životnost nemám obavy a samozřejmě můžete počítat s voděodolností přístroje.

          Jedním z nejdůležitějších parametrů je pohodlí při dlouhodobém nošení. Z podstaty je to trochu subjektivní, ale za sebe a kolegu, který se na testování rovněž podílel, mohu prohlásit, že se to nosí výborně a nic netlačí ani při dlouhodobém nošení. Za chvíli přestanete ATACS vnímat, a to i přes to, že jsou samozřejmě větší, než „pasivní“ špunty. Díky „háčkům“ za uši nehrozí, že vám sluchátka vypadnou. Ostatně, sluchátka mimo lov používám na běh a nemám co bych vytkl. Součástí balení je sada ušníků různých velikostí, takže si uživatel má z čelo vybírat pro své maximální pohodlí. V krabici najdete také nabíjecí kabel, ale díky rozhraní USB-C se dají nabít drtivou většinou nabíječek na telefony, a to samozřejmě i z auta, nebo powerbanky, což je z loveckého hlediska obzvláště výhodné. Výdrž baterie je ovšem slušná, podle výrobce zajišťuje až 7,5 hodin provozu. Ve studené podzimní praxi to bylo o necelou hodinu méně, ale pořád plně dostačující pro většinu loveckých scénářů. A kdyby už došlo k vybití, tak pořád poslouží jako pasivní sluchátka, plně chránící váš sluch. Dlužno dodat, že po 4 hodinách dochází k samovolnému vypnutí.

          V dnešní době má všechno svou aplikaci do chytrého telefonu a ATACS v tom není výjimkou. Aplikace Walker's Link 4.0 je přitom jednoduchá, ale přehledná a praktická, umožňující přes bluetooth měnit režimy a hlasitost, zkontrolovat stav baterie a pokud chcete, tak si do nich z mobilu můžete pustit i muziku. Kvalita zvuku sice neoslní vyslovené audiofily, ale všem ostatním bude stačit. Ostatně sám je takto používám při sportu.

          Pokud vám dojde baterie, tak můžete ATACS nabíjet z powerbanky, popřípadě je použít jako „pasivní“ ochranu.

          Špunty ATACS se nosí výborně. Nikde nic netlačí ani po celém dni a ani sport je z uší nesetřese.


          „V praxi to znamená, že každé zašramocení ve vegetaci slyšíte jasně, což poskytuje výhodu při šoulání i čekané, kdy víte, že se něco blíží!“

          Obě části jsou spojeny kabelem, který zajišťuje synchronizaci a umožní špunty odložit kolem krku.

          Režimy v hlavní roli

          Každopádně, režimy clear voice vám v praxi zesílí lidský hlas, což je výhodné především na hony a střelnici, kde potřebujete komunikovat se svými kolegy. Funkce universal poskytuje věrný a nezměněný přenos zvuku. Pro osamocený lov jsou určeny funkce power boost a high-frequency boost, které zesílí zvuk z okolí. Zvuky, které by jinak byly na hraně slyšitelnosti najednou vnímáte „na první dobrou“. Navíc vám systém poskytne omezené, ale přesto stereo-podání zvuku, takže dokážete určit směr, odkud zvuk přišel. Není to sice dokonalé, když se soustředíte, tak poznáte, že jde o reprodukovaný zvuk, ale funkce potlačení šumu odvádí svou práci výborně a funguje to opravdu výborně. V praxi to znamená, že každé zašramocení ve vegetaci slyšíte jasně, což poskytuje výhodu při šoulání i čekané, kdy víte, že se něco blíží. Lovcům s horším sluchem to zase do určité míry vykompenzuje jejich handicap. Power boost zesiluje všechny zvuky stejně, zatímco high-frequency boost o něco více upřednostňuje vysoké frekvence, typické třeba pro zapraštění větviček. Pokud dojde k výstřelu, nebo jakémukoliv zvuku nad určitou úroveň, tak je mikrofony do vašich uší nereprodukují. Samozřejmě výstřel slyšíte, protože špunty nezachytí všechno, stupeň potlačení hluku je na papíře 24 db, ale v praxi jde o nejen bezpečnou, ale i komfortní hladinu.

          Závěrem dlužno dodat, že pokud chcete něco ještě menšího, tak Walker's má v nabídce ještě model Disrupter Earbuds, který nerozeznáte od „civilních“ bezdrátových špuntů. Nabízejí to samé, co ATACS, ale rozměry a manipulace jsou přeci jen pro lovecké užití už poněkud nepraktické, výdrž baterie nižší a cena naopak vyšší (8 145 Kč).

           

          Výhody/nevýhody ATACS

          + kompaktní rozměry

          + netlačí a nepřekáží

          + úroveň útlumu

          + opravdu užitečné funkce

          - vyšší cena

          Verdikt

          Samozřejmě vše má i své slabé stránky, ale u ATACS jde spíše o detaily. Výhoda malých rozměrů je vykoupena tím, že na špuntech není moc místa na ovládací prvky, ačkoliv to jde řešit i přes aplikaci. Na přepínání režimů se tak musí používat kombinace stisků. Tlačítka jsou také menší, takže v zimních rukavicích hůře hmatatelná. Kvalita přenášeného zvuku se zase citelně (leč stále v použitelné míře) zhoršuje při silném větru. Na druhou stranu to je charakteristický problém špuntů obecně. Nakonec je tu to, že na uších sedí pocitově poněkud volněji, než by se mě líbilo. V hustém porostu bych se trochu bál že mi je nějaká větvička očeše z hlavy, nicméně se tak zatím ani jednou nestalo a při sportu se neuvolňují, takže se to asi lichá obava, navíc pokud by k tomu došlo, tak to nositel okamžitě pozná a nehrozí tak ztráta. To jsou ale všechno opravdu spíše drobnosti. Rozšíření ATACS bude spíše bránit vyšší pořizovací cena 5 430 Kč, která ovšem na poměry dané kategorie, navíc s přihlédnutím k výkonům a schopnostem modelu, je více než přiměřená. Na lov všeho druhu jde o ideální volbu, která nahradí, nebo doplní tlumič a pokud vysloveně intenzivně „nevymetáte“ vnitřní střelnice, tak vám ATACM poslouží i místo velkých sluchátek.

          Subsonické střelivo

          Dlužno dodat, že hluk jde utlumit ještě výrazně více, pokud tlumič zkombinujeme se subsonickým střelivem. Tím ale s výjimkou hrstky speciálních nábojů, jako třeba 8.6mm Blackout a .458 SOCOM ztratíme výkon pod úroveň tuzemských legálních minim. Praxe je jiná věc, třeba subsonickým nábojem .300 Blackout s vhodnou střelou a na přiměřenou vzdálenost se dá bez problémů lovit, ale „subsoniky“ jsou obecně specialitou, kterou si necháme na jiný článek.

          Dalším problémem s tlumiči je útrpné čištění přepážek, nebo vysoká cena těch modelů, které důkladnější údržbu nevyžadují.

          ATACS, stejně jako další výrobky značky Walkers si můžete zakoupit v obchodě STROBL.CZ s.r.o. Více informací naleznete na strobl.cz, nebo přímo na stránkách výrobce walkersgameear.com


          Zdroje fotek: Archiv autora

          Autor: Tomáš Prachař

          Článek původně vyšel v časopise Lovec od Extra Publishing

          Košík obsahuje nepovolené položky

          Košík je prázdný

          Zobrazit košík

          Zboží bylo přidáno do porovnání

          Prosím čekejte...
          Objednávku nelze dokončit, zkuste to prosím později