Multifunkční stanice Frankford Arsenal
Jedna z víceméně nutných operací při přebíjení nábojů je úprava vystřelených nábojnic – tedy zejména v případě, že nepoužijeme nové. Po vyčištění a kalibraci, která je buď plná, nebo částečná, se přistupuje k úpravě krčku a zápalkového lůžka. Úpravu krčku, zejména jeho zkrácení, potřebují především lahvové nábojnice, ale neplatí to bezvýhradně.
Zkracování krčku
Po kalibraci nábojnice nastává obvykle zkrácení krčku a s tím i její celkové délky. Primárně jde o to, aby se nábojnice, jejíž materiál se po výstřelu a kalibraci trochu natáhne, vešla do komory. Většinou by se tak stalo i bez zkrácení, nebo lépe řečeno, patrně by to umožnila závěrová vůle zbraně, byť za cenu opření hrany krčku o vnitřní okraj (hranu) komory, a ne o přechodový kužel, jak to má správně být. Sekundárně záleží také na tom, aby na střely působily výtažné síly, pokud možno bez větších odchylek. Z toho totiž mimo jiné pocházejí rozdíly počátečních rychlostí střel, v terči pozorované – zjednodušeně řečeno – jako rozdíly ve výšce zásahů. Je víceméně pravidlem, že zejména u puškových nábojnic je úprava délky a případně tvaru krčku nezbytná před každým přebitím.
Stroje a nástroje ke zkracování nábojnic jsou na trhu reprezentovány značkami, které jsou našim přebíječům velmi známé – především Lee, Lyman a Frankford Arsenal. Nejjednodušší jsou různé ruční pomůcky, například univerzální sada pro zkracování nábojnic Lee Precision 3 Jaw Chuck Trimming Kit, ke které je zapotřebí ještě dokoupit kalibr délky pro danou ráži. Trochu dál je i mnou používaná ruční frézka s plynulou regulací Lyman Universal Case Trimmer, která má v sadě 9 zavaděčů k různým vnitřním průměrům krčků nábojnic. Existuje poměrně nově i v karbidové verzi a pár let je na trhu také konverze k nasazení aku vrtačky (šroubováku), jež práci dost zrychlí. Výhodou Universal Case Trimmeru je absolutní univerzalita pro nejrůznější ráže, limitem je pouze délka pracovní plochy frézky (a do jisté míry i cena). Nevýhodou je možnost provedení vždy jen jedné operace, tedy pouze zkrácení nábojnice. Plynulá regulace pracovního záběru nástroje sice přináší variabilitu, ale také nutnost pravidelné kontroly nastavení. Nábojnice je upnuta za drážku, pracovní zdvih nástroje je tedy měřen proti celkové délce nábojnice.
V podstatně vyšší cenové hladině se pohybují elektrické zkracovače, ať již stand alone, nebo k montáži na lis. Tyto zkracovače přinášejí větší komfort práce, ale v zásadě opět vyžadují použití dalších nástrojů.
Podobných ručních zkracovaček jako Lyman Universal Case Trimmer je na trhu víc. Některé (jako i tuto) lze přestavět na pohon aku vrtačkou.
Kompletní sada Frankford Arsenal Platinum Series Case Trim and Prep Center
Další úpravy
Mezi další základní úpravy patří odhranění zkráceného krčku a úprava zápalkového lůžka. U něj jde zejména o to, zbavit se nečistot, zajistit, aby zápalka po nalisování nepřesahovala rovinu dna nábojnice a v neposlední řadě srazit hrany dutiny, která často nese stopy prolisů pro dodatečné upevnění zápalky u vojenských nábojů, a případně vyrovnat jiné deformace. Poté je nábojnice základním způsobem připravena i pro provoz v samonabíjecích zbraních a bez nároků na velmi přesnou střelbu. Úplně jiná hra jsou pak úpravy krčku pro benchrest a střelbu na velmi dlouhé vzdálenosti. Zde se dále upravuje zejména stěna krčku.
Použijeme-li jednoúčelový zkracovač, nezbývá než provést další úpravy jinými nástroji. Když budeme šetřit, obstojí i jednoduché srážeče hran (Lyman, Lee). Dále budeme potřebovat podobný nástroj na úpravu zápalkového lůžka. Obojí lze většinou upnout do sklíčidla vrtačky a pracovat trochu rychleji.
Řešení All in One
Opravdu velké zrychlení poměrně nezáživné práce (alespoň pro mě) přináší multifunkční pracovní stanice, na které lze provést základní úpravy nábojnice tak, že ji nepustíme z ruky, dokud není hotovo. Takových strojů není zatím mnoho. Jedním z mála je stanice od společnosti Frankford Arsenal, která nese honosné jméno Platinum Series Case Trim and Prep Center.
Základ stroje tvoří poměrně těžké tělo, jež může bez upnutí stát na pracovním stole. Na přední hraně najdeme všechny potřebné nástroje: zkracovač nábojnic, vnitřní ohraňovací (VLD) nástroj, vnější ohraňovací nástroj a nástroj na čištění zápalkového lůžka, který vyhladí nerovnosti na jeho dně (pro malé i velké zápalky). Na horní ploše je ještě uzavíratelný prostor pro uložení výměnných dílů (adaptéry, kleštiny a náhradní nástroje). Zkracovač nábojnic se skládá z adaptéru na krček nábojnice a kleštiny na tělo nábojnice. Společně dokážou pojmout nastavení nábojnice od ráže 17 Remington po náboje 460 Weatherby. Stroje pro náš trh fungují na napětí 240 (220) V.
Podle přiložené tabulky se snadno vybere adaptér a kleština pro požadovanou ráži a vše se podle návodu rychle nastaví. Nastavení požadované délky nábojnice je plynulé a se stupnicí. Poté, co je zkracovač nábojnic nastavený, se vložená nábojnice opře kuželem do adaptéru na krček nábojnice a nábojnice se přesně a rovně zkrátí na požadovanou délku elektrickou frézkou. Stačí ji v pracovní poloze přidržet dvěma prsty. Jakmile cítíme, že frézka už nezabírá, odhraníme krček a upravíme lůžko zápalky na vedlejších nástrojích. Vše je záležitost chvilky, nejdéle za 15 až 20 s je po všem. Zakrácení nábojnice je přesné a rovné, vlastně stejně rovné, jak je zkalibrován přechodový kužel. Důležité je, že po správném nastavení je práce snadná a zvládne jí doslova každý a bez chyby.
Stroj běží potichu a nevibruje. Umožňuje i práci v bytě třeba ve večerních hodinách bez ohrožení vztahů v rodině nebo se sousedy. I po několika hodinách je jeho povrch vlažný. To také značí, že je bohatě dimenzovaný pro dlouhý a bezporuchový provoz. Veškeré nástroje jsou vyrobeny z kvalitní kalené oceli a jsou dostupné i jako náhradní díly.
Frankford Arsenal Platinum Series Case Trim and Prep Center je na našem trhu nabízen na necelých 8000 Kč. Kdo to s přebíjením puškových nábojů myslí vážně a střílí pravidelně, neměl by mu doma chybět. Je dnes levnější než některé jednoúčelové elektrické zkracovačky. A stojí jen zhruba dvakrát víc než ruční Lyman Universal Case Trimmer, se kterým se člověk docela nadře a potřebuje další nástroje.
Frankford Arsenal Platinum Series Case Trim and Prep Center
Stroj jsme mohli vyzkoušet díky spolupráci s jindřichohradeckým obchodem (a e-shopem) Strobl.cz, který čeští přebíječi nepochybně dobře znají. Samozřejmostí je jeho profesionální přístup či vyškolení a vysvětlení ke každému komponentu.
Zdroje fotek: Archiv autora
Autor: Marek BAKO
Článek původně vyšel v časopise Střelecká revue, květen 2024