Kategorie
    Značky
      Blog
        Produkty
          Nenalezeny žádné produkty.
          NovinkyZnovu skladem
          Uživatel
          Menu

          Šetří čas i peněženku

          Šetří čas i peněženku
           Tomáš Prachař  Tomáš Prachař
          Tomáš Prachař 
          06.12.2024
          Test přístroje ECON KIT, elektronického automatického krmného zařízení značky American Hunter

          Nechce se vám každou chvíli jezdit do honitby jen proto, aby jste doplnili krmivo na újediště? V dnešní době plné elektronických „vychytávek“ to můžete vyřešit jednoduchým a levným  asistentem.


          ECON Kit, stejně jako řada dalších podobných přístrojů značky American Hunter, je elektronickým automatickým krmným zařízením. V praxi to funguje tak, že do zásobníku nasypete krmnou směs, přístroj umístíte na libovolném místě, nastavíte časovač a mechanismus se už bez vašeho dalšího zásahu postará o to, aby ve stanovený čas a s železnou pravidelností uvolnil stanovený objem krmiva. Výhody takového přístupu jsou zřejmé; nemusíte se každou chvíli vozit s krmivem, stačí jednou za čas doplnit zásobník, vyměnit baterie a máte pokoj. Nějakou dobu šlo o poměrně složité a drahé, případně kutilsky postavené přístroje, což zabraňovalo jejich většímu rozšíření, ale ECON na to jde z opačného konce a boduje mimořádně nízkou cenou 1 084 Kč. Máte pochybnosti, jestli to bude za ty peníze co k čemu? Vyzkoušeli jsme jej proto za vás! 

          Úvodní foto: zkompletované a zavěšené krmné zařízení American Hunter ECON Kit.


          ECON KIT se sejmutým ochranným krytem odhaluje své elektronické útroby a ovládací rozhraní.

          Ekonomický ale funkční

          Nízké ceny je dosaženo maximálně ekonomickou formou. Za své peníze obdržíte samotný dávkovač. Závěsný systém i zásobník si musíte „zbastlit“ svépomocí. To je ale zcela primitivní záležitost, kterou zvládne prakticky každý, alespoň trochu manuálně zručný uživatel. Já měl hotovo po 10 minutách práce. Klasickým řešením je vytvořit zásobník z plastové nádoby – kýblu, pokud možno uzavíratelného. Do něj se zespodu vyřízne otvor běžně dostupným nástavcem na vrtačku, v mém případě šlo o průměr 90 mm, optimum by bylo 120 mm. Když by na to ale přišlo, tak si vystačíte i s nožem a šroubovákem. Montážní šrouby a návod jsou přiloženy. Může to být hrubé, ale funkčnost je zaručena, zkrátka na tom není moc co zkazit. Zařízení můžete k zásobníku přišroubovat „napevno“ přes k tomu určené otvory (Flat Mount), nebo použijete speciální šrouby, které zavrtáte přímo do zásobníku a zařízení do nich zacvaknete (nebo kdykoliv vycvaknete) pouhým pootočením (Twist Lock).

          Následně je třeba zařízení nějak zavěsit. Třeba provazem za větev. V mém případě je sestava nainstalovaná ve výšce cca 3,5 metru, hovící si na vlastní konzoli přichycené ke stromu, protože nebyla k dispozici vhodná větev. Pro nenápadnost jsem kýbl nastříkal tmavou barvou, aby to v lese nebylo jak pěst na oko (a někdo si to třeba neodnesl domů).

          Funguje to tak, že krmivo ze zásobníku se tlačí na plechový tác. Škvíra mezi ním a vrchní částí je ale příliš malá na to, aby „proteklo“ ven. Místo toho zůstává na tácu. Ten je připojen k časovači a když dojde k aktivaci, tak motorek začne otáčet tácem, čímž dojde k rozhazování krmiva do okolí. Elektronická část je před nepřízní živlů uzavřena ve spodní části, ale není potřeba nářadí, aby jste se k ní dostaly, stačí vyšroubovat dnový šroub. O napájení se starají čtyři kusy běžných AA baterií, které nejsou součástí balení.

          Proces výroby a přichycení zásobníku je opravdu jednoduchý a vystačíte si při něm se základním nářadím. Prostě vezmete kýbl, vyříznete do něj díru a přišroubujete k němu krmné zařízení.


          Starý kýbl od barvy, vrtačka, deset minut práce a v podstatě máte hotovo.

          Široký rozsah nastavení

          Nastavení je s pomocí návodu snadné a vše se zobrazuje na velkém, přehledném displeji. V podstatě je to takový digitální budík s funkcemi navíc. Nejdříve se nastaví vnitřní digitální hodiny a pak čas krmení a to 1-4x za periodu 24 hodin. Dále se dá nastavit to, jak dlouho bude rozsyp probíhat a to libovolně v intervalu 1 až 30 vteřin.

          Do mnou zvoleného kýblu se vejde kolem 8 kg kukuřice. Ta se po rozsypu nachází v okruhu zhruba 3 metrů což je dost na to, aby se skupinka zvěře při žraní nemusela tlačit a dlužno podotknout, že srnčí si to bez problému našla od prvního dne.

          Zatím bylo třeba jednou měnit baterie - asi po dvou měsících od spuštění (přičemž šlo o ty nejlevnější co se mě v obchodě dostaly pod ruku). 8 kg kukuřice se pak rozhází za 11 dní provozu. To jinak řečeno znamená „průtok“ 36 g kukuřice za vteřinu. Samozřejmě u krmiva s jinou hrubostí se to bude trochu lišit. Taky se k tomu místo malého kyblíku dá přimontovat podstatně větší zásobník a provoz bez doplňování tak výrazně prodloužit. Varianta XDE PRO má třeba kapacitu 113 litrů, a není důvod, proč by podobná kapacita nešla přimontovat a fungovat v kombinaci se základním provedením. Část starající se o rozsyp je konstruovaná tak, že by měla fungovat i když nad ní budou desítky kilogramů krmiva. To má pak potenciál vydržet bez doplňování celé měsíce. Na internetu ostatně lze nalézt příklady lovců, kteří ICON spokojeně provozují v kombinaci s klasickým 159 litrovým kovovým barelem.

          Při maximální délce rozhazování 30 vteřin, 4x denně je přístroj schopen uvolnit 4 320 g kukuřice denně. To už stačí pro nemalou skupinku. Rozsype to v podstatě jakékoliv sypké krmivo do velikosti zrn 10 mm. Za celou dobu se mě nestalo, že bych přišel k zařízení a našel bych jej nějak zaseknuté. Jiné by to také mohlo být s jiným typem krmiva, které se má tendenci lepit k sobě, tvořit cucky a ucpat jimi rozhazovač. Pokud je ovšem krmivo suché a chráněné před vniknutím vlhkosti, tak je taková eventualita dostatečně minimalizována.

           

          Bez problémů

          Samotné zařízení je vyrobeno téměř výhradně z lehkého černého polymeru a upřímně působí dosti levně. Na druhou stranu něco vydrží. Testovaný exemplář v době psaní tohoto článku za sebou více než čtvrt roku v honitbě, kde dvakrát denně (4:00 a 17:00) po 10 vteřin rozsypává krmivo. Nevadí tomu vedro, déšť, vlhkost, nízké ranní teploty podzimu a věřím, že přežije i zimu. O zem jsem s tím neházel, ale při manipulaci a montáži jsem s tím v rukavičkách zrovna nezacházel a zatím všechno drží jak má.

          V rozích přístroje se nachází čtveřice montážních bází typu picatinny. Puškohled si na to asi zavěšovat chtít nebudete, ale jde o rozhraní, které se používá i na některé „outdoor“ kamerky a fotopasti. Když už jsme u příslušenství, tak je na místě na okraj zmínit možnost instalace solární nabíječky American Hunter za 677 Kč. Chce to zkombinovat s k tomu vhodnými dobíjecími bateriemi, najít vhodné místo s dostatkem světla a i pak to není zárukou toho, že se vám baterie nikdy nevybije, ale rozhodně to citelně prodlouží provoz.

          Dokážu si představit, že šikovná veverka, nebo drobný pěvec si zvládne dopomoci k troše krmiva přes škvíru nad rozhazovacím tácem, ale nepůjde o ztráty, které by stály za řeč. Pokud je nádoba uzavřena seshora, tak je krmná dávka v bezpečí. Pokud se ale opravdu chcete pojistit, tak varianta XD-PRO KIT za 1 899 Kč je v podstatě XDE, navíc vybavená jednoduchou ochrannou klecí kolem rozhazovače.

          Jediným mnou realizovaným dodatečným zásahem bylo přidání clony, která odklání rozsyp kukuřice od kmenu stromu více do prostoru. Prostě jen drobná optimalizace, jinak si opravdu nemám na co stěžovat. Za ty peníze jde o výbornou koupi. S plným nadšením počkám až po zimě, ale zatím to vypadá, že poměr cena/výkon je u ECONu znamenitý.

          Kvůli absenci vhodné větve a snaze sestavu trochu zamaskovat, jsem kýbl opatřil tmavým nástřikem a závěsným systémem.


          Automatická krmná zařízení značky American Hunter si můžete zakoupit v obchodě STROBL.CZ s.r.o. Více informací naleznete na strobl.cz.

          Další varianty

          Pokud vám přes 4 kilogramy krmiva denně nestačí, tak je možnost zvolit výkonnější verzi XDE Feeder KIT za 1 628 Kč. V podstatě jde o to samé jako ECON, ale Digitální časovač umožňuje naprogramování až šestnácti denních dob krmení o délce trvání 1 až 60 sekund. To řečí čísel znamená, že dokáže uvolnit až 34 560 g kukuřice za 24 hodin. Můžete si dokonce nastavit rozsyp na různé dny v týdnu, takže když chcete, aby se třeba divočáci postili o nedělích, tak není problém. Jedinou výtku kterou k této verzi mám je použitá baterie. Kompatibilní jsou typy DE-30045, DE650-S, 4R25, 4R25X a 4LR25, což není nic, co by se u nás dalo lehce sehnat. Jde ale místo toho použít držák "Batcase" od GSM Outdoors, pro čtyři normálně dostupné baterie LR20 „D“. Design rozhazovače by měl být odolnější proti zaseknutí z důvodu slepeného krmiva, než základní ECON, ovšem jak jsem psal, já sám jsem s tím problém neměl.


          Nechce se vám bastlit zásobník? Žádný problém! V portfoliu American Hunter najdete už hotové sady, konkrétně ECON KIT v kombinaci se skládacím zásobníkem s kapacitou 25 kg za 2 442 Kč a XDE-PRO (with hopper) za 5 158 Kč. Součástí druhého jmenovaného typu, jehož základem je již představený XDE-PRO, je nádoba na krmivo o objemu plných 113 litrů a tři kovové nohy o délce 243 centimetrů, díky kterým je zařízení volně stojící bez potřeby závěsu. Na spodní část, která má za úkol rozhazovat krmivo, se přichycuje polymerový nástavec s několika „tunely“. Z těch se následně krmivo kontrolovaně sype pod zařízení, které je tak navíc dodatečně chráněno. Svou celkovou formou jde o ideální sestavu pro divočáky.

          Další varianty, zleva; ECON KIT se skládacím zásobníkem, XDE-PRO (with hopper), XDE Feeder KIT a XD-PRO KIT.


          Výhody/nevýhody

          + nízká cena

          + spolehlivá funkce

          + široké možnosti nastavení

          - nutnost zbastlit si zásobník na krmivo

          - poněkud levné provedení (což se ale neukázalo jako problém)



          Zdroje fotek: Archiv autora, materiály výrobce

          Autor: Tomáš Prachař, Petr Bastl

          Článek původně vyšel v časopise Lovec od Extra Publishing

          Zkompletované a zavěšené krmné zařízení ECON KIT ve výšce 3,5 metrů. Pro absenci vhodné větve jsem musel vyrobit i závěsné zařízení.

           

          Košík obsahuje nepovolené položky

          Košík je prázdný

          Zobrazit košík

          Zboží bylo přidáno do porovnání

          Prosím čekejte...
          Objednávku nelze dokončit, zkuste to prosím později