Střela pro .223 Rem za pakatel
Otestovali jsme pro vás celopláště Berry’s .224. Jaká je nejlevnější střela v daném kalibru na současném trhu a bude pro vás to pravé?
Munička Berry’s se ve své nabídce soustředí především na poměděné střely do krátkých zbraní v 13 kalibrech od .32 až do .50 a pokud započítáme různé tvary a váhy, tak jde celkem o 71 možností. Dále puškové střely pro řekněme „pomalejší“ náboje, u kterých poměděný povrch ještě dokáže zajistit, že se nestrhnou v drážkách hlavně. Kupříkladu pro .300 Blackout nebo .458 SOCOM. Dosti rychlý a přitom mimořádně oblíbený náboj .223 Rem už ale potřebuje klasický silný plášť a tak v muničce, založené Rayem Berrym v roce 1961, začali dělat i plášťované střely kalibru .224.
Levná klasika
Tyto střely na sebe mezi konkurencí upozorní zejména velice nízkou cenou. Nic moc levnějšího se u nás sehnat nedá. Střely se prodávají v baleních po 500 a 5000 kusech s tím, že čím větší objem tím nižší cena. Konkrétně jde o 4 Kč vs. 3,1 Kč za jeden kus. To je pro náboje jako .223 Rem které se obvykle používají do samonabíjecích pušek s předpokladem objemové střelby velkým plusem. Na druhou stranu to svádí k otázce na jejich kvalitu a tak jsme se rozhodli otestovat je na střelnici.
Konstrukčně jde o celoplášťovou klasiku olověným jádrem ve spitzer tvaru, vybavenou škrtící drážkou po obvodu a mírně zkosenou zádí, ze které vykukuje spodní část jádra. Tedy FMJBT. Berry’s nabízí dvě provedení ve váze 55gr a 62 gr. Já jsem vyzkoušel lehčí variantu. Pokud jde o samotné přebití není s tím spojena žádná záludnost a prach jsem zvolil klasiku Lovex D060 v navážce 20 gr.
Z 20 změřených kusů se váhová odchylka pohybovala mezi 44,9 - 55,1 gr, tedy v praxi zanedbatelné. Balistický koeficient je .245, tedy o trochu nižší než stejně těžký konkurent od B&T(.259), ale v praxi nejde o velký rozdíl.
Konstrukčně jde o běžný spitzer celoplášť s odhaleným jádrem na dně a škrtící drážkou.
Soustřel se při testovací střelbě z Peruna dal stlačit pod 45 mm.
Jak to střílí
A teď k tomu, hlavnímu, jak to střílí? Já jsem testoval provedení .223/55gr v náboji .223 Rem. K testu jsem použil hned dvě zbraně osazené optikami se zvětšením: Perun s 318 mm dlouhou hlavní a IWI Zion s 457 mm hlavní. V obou případech bylo stoupání vývrtu 1:7“. Lepšího soustřelu jsem dosahoval s Zionem, který má s vhodným střelivem potenciál soustřelu kolem 28 mm na vzdálenost 100 m. V tomto případě byl soustřel (dvě zprůměrované sady každá po 6 ranách s odečtem toho nejhoršího na 100m) 34 mm. S Perunem jsem nastřílel soustřel 45 mm na vzdálenost 100 metrů. To jsou prakticky stejné hodnoty jakých dosahuji s továrním střelivem S&B FMJ 55 gr. To sice není vysloveně oslnivé a zájemce bažící po maximální přesnosti (s ochotou do ní investovat) to neosloví, ale pro drtivou většinu střelců to bude více než stačit. Zvláště pokud přihlédneme k ceně tak je to opravdu výborná volba.
Samozřejmě se může najít hlaveň, které tato střela prostě nesedne, to test na dvou zbraních opravdu neodhalí, ale podle ohlasů jde o záležitost veskrze univerzální a nezáludnou. Na nejlevnější střelu na trhu skutečně dobrý výkon.
Střely Berry’s si můžete zakoupit v obchodě STROBL.CZ s.r.o. Více informací naleznete na strobl.cz, nebo stránkách výrobce berrysmfg.com.
Zdroje fotek: Archiv autora
Autor: Tomáš Prachař
Článek původně vyšel v časopise Zbraně a náboje