Přebíjecí lis RCBS Turret Press
Zvažujete nákup přebíjecího lisu typu turret a nevíte který vybrat? V tomto článku se s vámi podělíme o zkušenosti se špičkovým modelem renomované značky RCBS.
Přebíjecí lis typu turret je obecně řečeno tak trochu na půl cesty mezi jednooperačním a progresivním lisem. Součástí je rotační hlava, do které namontujete všechny potřebné matrice a prachovač. Stále musíte pro každou operaci zacyklit pákou, ale na nábojnici postupně vykonáte všechny operace, aniž byste ji museli vyjmout z držáku nebo měnit matrice. Prostě cyklíte klikou a otáčíte hlavou, dokud náboj není hotov. Výhodou takového systému nad „jednooperákem“ je, že nemusíte každou chvíli měnit, tedy ani ladit matrice a dosáhnete vyšší produktivity. Já osobně jsem třeba schopen rutinně přebíjet náboje 9x19 mm rychlostí kolem 210 kusů za hodinu, což je více než dvojnásobek, než jsem zvládal u jednooperáku. Naopak na rozdíl od většiny progresivních lisů je turret dost robustní na to, aby se s ním daly přebíjet o rozměrné puškové ráže a po technické stránce méně záludný.
Na tuzemském trhu je k dispozici celá řada turretů, jmenovitě Dillon BL550 Basic Loader (12 592 Kč - reloader.cz), Redding T7 (12 250 Kč - reloader.cz) Lee Classic Turret (7 454 Kč strobl.cz), Lyman Brass Smith All-American 8 (10 171 Kč - strobl.cz) a RCBS Turret Press (14 332 – strobl.cz), přičemž na ten poslední jmenovaný se v této recenzi na základě dlouhodobé zkušenosti zaměříme. Dlužno dodat, že jej mohu přímo srovnat s lisy Lyman, Redding a Lee.
Úvodní foto: RCBS Turret Press
Mimořádná pevnost
Operační okno je prostorné a přehledné, umožňující bezproblémovou manipulaci.
Lis je dostatečně pevný na to, aby se na něm daly přebít i rozměrnější ráže, jako třeba zde .444 Marlin, který opravdu vyžaduje hodně síly k formátování.
Zápalkování je vyřešeno výborně a funguje kromobyčejně spolehlivě.
Výborné ovládání
Výhodou je možnost oboustranného ovládání. Hlavní páka i sestava zápalkovače se dá nainstalovat z obou stran. To samé platí pro otáčení hlavy. Celkově musím pochválit anatomicky příznivé, intuitivní uspořádání. Na maximální rychlost přebíjení jsem se dostal sotva za hodinu práce. Jediná drobná záludnost tkvěla v plechové přepážce, která má za úkol usměrňovat vystřelené zápalky do sběrače. Stačilo ji ale jen trochu nahnout a problém s řádným usměrněním zápalek byl okamžitě vyřešen. To už se dostáváme k systému zápalkování. To probíhá tak, že se zápalky vysypou na podložku zadní částí nahoru. Pak se vezme trubička zásobníku a zápalky se s ní jednoduše „vyzobají“ aniž by je bylo třeba vkládat prsty. Do zásobníku se vejde zhruba 150 zápalek, pak zajistí závlačkou, otočí, vloží do báze zápalkovače, vytáhne se závlačka, na trubičku se našroubuje kryt a vše je připraveno. Pak už jen táhnete hmatníkem zápalkovače z jedné strany na druhou a ovládáte u toho hlavní páku. Osobně se domnívám, že jde o nejlépe vyřešené ruční zápalkování na trhu, a rozhodně nejlepší, co jsem měl kdy v ruce. A opravdu funguje. Upravovat pozici, aby šla zápalka vtlačit do lůžka jsem musel jen zcela výjimečně, což se třeba o Lee už moc říci nedá (alespoň tedy z mé zkušenosti).
Jakožto uživateli, který pravidelně přebíjí 4 ráže (.223 Rem, .444 Marlin, 9x19 mm a 6.5 Creedmoor) osvědčila konfigurace, kdy jsou čtyři místa vyhrazena pro vypichovací/formátovací matrice ke každé ráži, jedno místo pro prachovač a u posledního měním usazovací matrici dle potřeby (žádnou ráži nemusím dodatečně škrtit ani rozhrdlovat). Každý si může zvolit konfiguraci podle sebe a kdyby toho měl na přebíjení víc druhů a přitom nechtěl přešroubovávat matrice, tak si může dokoupit další hlavu a měnit dle potřeby. Páčkou k otáčení se dá i vymontovat centrální šroub a výměna je dílem minuty. Dlužno dodat, že lis se dá samozřejmě provozovat i jako jednooperák.
Vyšší cena a odfláknutý zápalkovač
Jedinou technickou výtku si z mého pohledu zaslouží sběrač prázdných zápalek. Jde o dvě jen tak tak pohromadě držící poloviny pružného plastu, které je lepší zajistit izolepou. Samo o sobě to funguje, zápalky padají přímo a vždy do sběrače, ale jeho forma je na tak kvalitně vyrobený lis od pohledu levná, na svém místě nedrží nijak zvlášť pevně a ač se mě to ještě nestalo, tak si dokážu představit jeho nechtěné vyražení z lisu. Tohle se mohlo udělat o poznání lépe, ale zase to v praxi není nějak zásadní problém.
Druhá výtka se týká relativně vysoké ceny. RCBS je v současnosti nejdražší turret na našem trhu. Skoro dvakrát dražší (i když výrazně kvalitnější) než Lee Classic a o dvě tisícovky dražší, než T7 od neméně renomovaného výrobce Redding. U mě by ale vyhrál RCBS, zápalkování je u něj vyřešeno lépe než u T7 a celkově mám z lisu dojem, že vydrží na dva životy přebíjení.
Pokud si chcete přebíjet třeba jen „devítky“ a nemáte nároky na přesnost nad běžné hladiny, tak Lee bude stačit, ovšem pokud máte v plánu i puškové náboje, zvláště ty rozměrnější a poptáváte nejen rychlost přebíjení, ale i přesnost, tak RCBS bude výborná volba, kterou mohu jen doporučit.
Výhody/ Nevýhody
+ špičková kvalita
+ vysoká přesnost
+ promyšlená konstrukce
+ možnost přebíjet i rozměrné puškové náboje
- vysoká cena
- forma sběrače vystřelených zápalek
Jedinou technickou výtku která stojí za řeč je poněkud „odfláknutá“ forma sběrače vystřelených zápalek.
RCBS Turret Press si můžete zakoupit v obchodě STROBL.CZ s.r.o. Více informací naleznete na strobl.cz, nebo přímo na stránkách výrobce – rcbs.com
Zdroje fotek: Archiv autora. Materiály výrobce - rcbs.com
Autor: Tomáš Prachař
Článek původně vyšel v časopise Lovec od Extra Publishing