Pevný jako kámen
Podpěry mají zbrani zajistit vyšší stabilitu při střelbě a v důsledku tak přesnější zásah. Existuje nepřeberné množství konstrukcí a modelů, ale všechny je můžeme dát na osu mezi minimalismem, v podobě jednoduchých lehkých bipodů montovaných přímo na zbraň a maximalismem. To jsou typicky masivní a stabilní tripody s mnoha funkcemi a širokým rozsahem nastavení, což je vykoupeno rozměry a vysokou váhou. Jednou z podpěr na našem trhu, které mají už na první pohled blíže k maximalismu, je tripod DeathGrip Infinite značky BOG, který si v tomto článku představíme.
I s mokrýma rukama
První, co vás na tripodu po vybalení upoutá je jeho masivnosti. Zvlášť nohy se můžou pochlubit průměrem, který se moc nevidí. Všechny díly jsou robustní až lehce předimenzované a všechny pohyblivé části jsou pevné a dobře lícující. Nic se nikde nekývá a je z toho cítit kvalita výroby. Hlavním materiálem je pevná slitina hliníku. Nohy lze rozkročit v úhlech 20°, 45° a 85°. O jejich aretaci se starají pevné a robustní zámky, které mají jasně označené polohy odemčeno/zamčeno, jsou dobře nahmátnutelné a pogumované. Mokré ruce tak nebudou při jejich ovládání problém. Utahují/povolují se pootočením a nehrozí tak, že se postupem času vytlačí a nohy se začnou viklat. Na jedné z nohou je akorát velké, profilované, pogumované madlo za které se tripod dobře přenáší. Při přenášení přijde vhod gumový pásek, který plní funkci dodatečné pojistky proti nechtěnému rozkročení nohou.
Poškrábání nehrozí
Hlavice je osazena zvláštní svěrkou, do níž se upíná zbraň. V podstatě jde o kompaktní svěrák, zevnitř vystlaný speciálním, jakoby pryžovým materiálem, jenž má akorát takovou pružnost, aby se vymáčkl přesně podle tvaru pažbení, ale současně vůči sobě nepružilo. Při utažení dojde i k určitému náklonu svěrky, což zajišťuje maximální kontaktní plochu mezi tripodem a zbraní. Výsledkem je opravdu mimořádně pevné spojení.
Rozhodně však nehrozí, že sevřením dojde k poškrábání pažby. To spíše guma nese po nějakých 500 výstřelech ze všeho možného pár známek ošoupání, ale nic hrozného. Jde o poměrně masivní vrstvu, které prorokuji velice dlouhou životnost. Samozřejmě v případě upnutí předpažbí posázené ostrými Picatinny lištami by oděr byl rapidnější, ale to se dá řešit krytkami, nebo přídavnou ochrannou vrstvou ve svěrce. Aretace náklonu hlavice a utažení svěrky je realizováno velkými pogumovanými točítky, které umožňují pevný a pohodlný úchop.
Užitečná je integrovaná vodováha, která pomůže tripod nastavit rovně i ve zvlněném terénu.
Aretace nohou je velice pevná. Rozkročení lze realizovat v rozsahu 20°,45° a 85°.Užitečným detailem je jednoduchá vodováha.
Přesvědčivá pevnost
Užitečným detailem je integrovaná vodováha. Nejde o nějak sofistikovaný a přesný typ, ale pomůže vám tripod nastavit do více než dostatečné roviny i v dosti zvlněném terénu. Za zmínku stojí také hák ve spodní části, na který můžete zavěsit batoh a získat tak ještě větší stabilitu. Díky rozsahu nastavení není problém tripod přizpůsobit i na stabilní střelbu na svahu, nebo kdekoliv jinde. Nastavení je přitom jednoduché a dá se v plném rozsahu i s upnutím zbraně s trochou praxe a šikovnosti zvládnout za méně než minutu. Pokud spatříte kořist při přesunu a času není nazbyt, tak rozkročení nohou a vložení kulovnice do svěrky bez nastavování a utahování je záležitostí pod 10 sekund. Pohyb všech pohyblivých dílů je plynulý, jasně vymezený a tichý.
Při střelbě ze země se stabilita bez nadsázky blíží nástřelné stolici. Upřímně jsem nikdy neměl v ruce skládací oporu, která by byla takto pevná. I střelba v sedě, ve stoje a cokoliv mezi tím je velice stabilní. Podstatně lepší než se střeleckými holemi a přitom se s kulovnicí na kloubu lépe manipuluje, aniž by bylo třeba podpěru přidržovat. Odpor kloubu lze s trochou citu plynule regulovat, což umožňuje jak rychlé změny polohy, precizní míření i kompletní uzamknutí zbraně ve zvolené poloze. Zbraň jde chytit kdekoliv za předpažbí až klučíku, podle toho jak nám to případně dovolí trčící zásobník, nebo osobní preference. Uchycení na konci předpažbí umožňuje o něco málo preciznější vedení zbraně při střelbě ze země, uprostřed těžiště je zase lepší ovladatelnost v širším rozsahu bez změny polohy a lepší vyvážení.
Z tripodu se dá střílet ze všech myslitelných poloh a úroveň pevnosti a stability je zcela mimořádná.
Výhoda více funkcí
Při výstřelu sestava cukne jak se zbraň pokouší vylomit, ale tripod ji nepustí. Nedochází k posunování zbraně ve svěrce a ani tripod neujíždí. Maximálně dojde jen k posunu v kloubu v závislosti na ráži. .223 Rem se ani nehne, .308 Win už ano, ale nijak výrazně. Tripod snesl i střelbu z .444 Marlin a domnívám se, že nebude problém ani s .300 Win Mag. .338 Lapua a podobnými „siláky“. Výhoda svěrky je, že do ní opravdu upnete prakticky jakoukoliv zbraň, která za tím účelem nemusí mít žádný montážní bod. Zkoušel jsem pákovku Marlin, opakovačku Ruger s prodlouženým i „flush-fit“ zásobníkem, malorážku 10/22 a AR-15 s RIS předpažbím. Upevnit šlo vše bez jakéhokoliv problému. Už vůbec nehrozí, že by tripod pod váhou zbraně nebo jejím zpětným rázem zkolaboval. Nohy jsou opravdu pevně jištěné. Ve jménu testu jsem na hlavici posadil barel s 18,9l vody a ani se to nehnulo, takže s jakkoliv těžkou kulovnicí nebude problém.
Nohy mají masivní gumové koncovky, které lze při použití v terénu osadit přídavnými ocelovými hroty. Součástí balení je také jednoduché pouzdro s popruhem přes rameno.
Dlužno dodat, že tripod je multifunkční a ocení jej nejen střelci. Svěrku lze totiž z báze odmontovat a pod ní se nachází standardní spojka 1/4-20, přes kterou lze připevnit kameru, foťák, termovizní pozorovák nebo silný monokulár pro odečet zásahů na střelnici.
Vleže Tripod poskytuje mimořádnou stabilitu.
Z jaké výšky vystřelíme?
Maximální výška nastavení vám hlaveň zbraně umístí nějakých 155 cm nad terén a lze tak pohodlně střílet ve stoje. Já měřím 177 cm a mohu si k tomu normálně stoupnout. Samozřejmě dvoumetrový střelec už se bude muset trošku nahrbit. Naopak pokud nožičky neroztáhnete a maximálně rozkročíte, tak můžete střílet ze země a to dost nízko, bez většího propínání v zádech. Kloub hlavice umožňuje bez přerušení otáčení o plných 360° a náklon o 180°, pokud vám tedy přitom v cestě nestojí nožka. Střelba do/z kopce nebo posedu i pod opravdu ostrým úhlem tedy nebude nejmenším problémem.
Při plném roztažení tripod umožňuje pohodlnou střelbu vestoje.
Díky kloubu můžete beze změny pozice otáčet kulovnicí plných 360° horizontálně a až o 180° vertikálně.
Těžká váha
Za kvalitu se ovšem platí a tak se dostáváme k odvrácené stránce tripodu, což je jeho vysoká cena. DeathGrip Infinite na našem trhu stojí 9 910 Kč, což za podpěru rozhodně není málo. Cena je zde ale relativní. Trochu se zajímám o fotografii včetně té za špatných světelných podmínek s dlouhou expozicí a můžu říci, že takto robustní stativ by se v tomto odvětví s jistotou umístil v profesionální třídě. A s přihlédnutím ke své kvalitě by patřil k těm levnějším. Pokud se věnujete precizní střelbě na dlouhé vzdálenosti a to z rekreačních, sportovních, či loveckých vzdáleností, DeathGrip opravdu oceníte.
Pokud jde o problémy technického rázu, tak místo přídavných hrotů mohl výrobce použít řešení s teleskopickou gumovou koncovkou s pevným hrotem v jejím středu. To je ale detail. Na zahraničních internetových fórech se dá vzácně dočíst, že šroub aretující kloub není z nejpevnějších a lze jej strhnout. Osobně si to ale na základě vlastních testů nedokážu bez použití „sikovek“ a nepřiměřené síly moc představit.
Jediná výtka která stojí za řeč se týká váhy. Tento model osazený hlavicí Arca-Swiss váží 3 650 g. Na střelnici to nějak zvlášť nevadí, naopak oceníte, že tripod při výstřelu neskáče. S tímto rozsahem nastavení a stabilitou to o moc lehčeji nejde, aniž by to zmíněné vlastnosti začalo negativně ovlivňovat. Jde vždy o kompromis, který se v tomto případě prostě stáčí na stranu stability. Pokud ale potřebujete trochu nižší váhu bez obětování možností, tak BOG má v nabídce také model DeathGrip Infinite Tripod - Carbon Fiber. Ten, jak již název napovídá, má nohy vyrobeny z karbonového kompozitu, který v sobě spojuje pevnost a nízkou váhu. Tu se tak podařilo srazit na 2 950 g, tedy o 700 g méně, než u námi testovaného modelu. Za úsporu váhy si ale budete muset připlatit nějakých 3300Kč navíc.
Závěrečný verdikt
Na střelnici jde o špičkového pomocníka. Z tripodu se dá střílet ze všech myslitelných poloh a úroveň pevnosti a stability je zcela mimořádná. Tripod jako typ podpěry sice není zdaleka pro každého, většina sáhne po bipodu, ale pokud využijete výhody tripodu, DeathGrip je jednou z nejlepších možností.
V terénu se tripod samozřejmě už trochu pronese a i manipulace je časově trochu náročnější, než třeba se střeleckými holemi. Na druhé straně, je výsledná stabilita nesrovnatelně lepší. Suma sumárum: Na dlouhé výpady do honitby se spoustou chození nebo do náročného, zvláště horského terénu se tripod moc nehodí. Pokud ale potřebujete maximálně stabilní spot, ze kterého přesnou střelbou pokryjete velké vzdálenosti, tak DeathGrip rozhodně stojí za zvážení.
Tripod DeathGrip Infinite, stejně jako další výrobky BOG, lze zakoupit u společnosti STROBL.CZ s.r.o. Více informací na strobl.cz, nebo stránkách výrobce boghunt.com
Výhody/ nevýhody
+ Mimořádná pevnost a stabilita
+ Špičková kvalita provedení
+ Široký rozsah nastavení a množství funkcí
- Váha a rozměry zhoršují transportovatelnost
- Vysoká cena (avšak přiměřená kvalitě)
Zdroje fotek: Archiv autora
Autor: Tomáš Prachař
Článek původně vyšel v časopise Lovec od Extra Publishing