Střela soudného dne
Tentokrát jsme otestovali střelu od renomované muničky Nosler, nesoucí svérázný název Varmageddon, tedy něco jako „soudný den škodné“ a právě na její odstřel je střela určena.
Varmageddon je střela speciálně určená k odstřelu drobné a škodné zvěře až do nějakých 30 kilogramů váhy. Toho dociluje vysokou přesností a mimořádnou ochotou k deformaci a fragmentaci. I při hůře umístěném zásahu dojde k takové destrukci tkání, že kořist rychle zhasne.
Z kraje si rovnou řekněme, že Nosler nabízí Varmageddon nejenom ve formě samotných střel pro přebíječe, ale i hotových továrních nábojů. Celkem jde o 24 variant v rážích od .17 Rem Fireball až po .308 Win. Většinou se nepřekvapivě jedná o rychlé „malorážkové“ náboje s .223 Rem v čele. Špatnou zprávou pro ty kteří si nepřebíjejí je fakt, že „továrnu“ u nás, minimálně v době psaní tohoto článku nikdo nenabízí. Možností je jen individuální dovoz na přání se všemi těžkostmi s tím spojenými. To je pak i přes kvality Varmageddonu lépe poohlédnout se po něčem jiném, dostupnějším, třeba typově podobným střelám Hornady V-Max (viz. box „Konkurence od Hornady“). S přebíjením ale není problém. Samotné střely se se u nás dají sehnat vcelku bez problému. V nabídce je má třeba strobl.cz.
Úvodní foto: Střela Nosler Varmageddon v náboji 6,5 Creedmoor a opakovčce Ruger American Predator.Pro rychlé náboje
Střela má jádro ze speciální slitiny olova náchylné k fragmentaci, kterou dále podporuje i extra-tenký plášť. Respektive v zadní čísti je trochu masivnější než u špičky, ale pořád méně než je obvyklé. Typově jde o střelu s plochým dnem a dutinkou, do které je nasazena balistická špička z černého polymeru. Jádro začíná až pár milimetrů pod okrajem pláště, což vytváří větší dutinu napomáhající roztržení střely při zásahu cíle a také posouvající těžistě více směrem dozadu, což se kladně odráží na balistice. Ta je pak s přihlédnutím na relativně malou váhu střel zpravidla obstojná.
Munička Nosler své střely řady Varmageddon nabízí v následujících velikostech; (diametr/váha) .172/20, .204/32, .224/40,35,50,53,55, .243/55,90, .264/90, .308/110 a nakonec .310/123 do nábojů 7,62x39 mm, která má navíc jako jediná škrtící drážku. Krom toho existuje ještě podvarianta s odhalenou dutinkou bez balistické špičky ve velikostech .17/20 a .22/62. Není překvapivé, že střela funguje nejlépe s vyšší dopadovou rychlostí. Spodní hranici bohužel výrobce neudává, ale měla by se pohybovat někde od 600 m/s. V mém případě u ráže 6,5 Creedmoor to pak teoreticky dělá účinný dostřel kolem 450 metrů. Standardní „myslivecké“ vzdálenosti do 300 metrů tak nejsou žádným problémem. Asi bych se proto vyhnul laborování střely do nábojů .308 Win a 7,62x39 mm, které jsou oproti o dost rychlejším a balisticky výhodnějším menším rážím v nevýhodě.
Krátká střela
Já jsem střely „soudného dne škodné“ testoval v diametru .264 a váze 90 gr, v kombinaci s nábojem 6.5 Creedmoor a to v kulovnici Ruger American Predator s 559 mm dlouhou hlavní. Tato ráže díky tomu, že dosahuje relativně velkých rychlostí patří mezi ideální kandidáty pro osazení Varmageddonem. Jako obvykle jsem při přebíjení připravil několik sad se třemi hloubkami usazení střel a dvě různé navážky osvědčeného prachu Vectan SP 11.
Problém při přebíjení může u některých ráží (včetně té mojí) být v malé délce střely. V mém případě má střela na délku pouze 26 mm, takže pro krček nezbývá velká rezerva pro uložení. Proto jsemse pohyboval v hloubce usazení pod standardem náboje. Nejvyšší přesnosti jsem dosáhl s celkovou délkou zkompletovaného náboje 70 mm (při kontaktu v krčku ani ne 5 mm) a navážce 49 gr. Změřená úsťová rychlost dosahuje v průměru poutavých 1 006 m/s, což dává energii nějakých 2 950 J. I při malé délce a váze se balistický koeficient pohybuje ve vcelku obstojných hodnotách .350. Pro potřeby testu jsem převážil 10 náhodně vybraných střel z krabičky, váhová deviace je u nich zcela zanedbatelná a i při bližší inspekci jde o kvalitně vyrobené střely. Nemám co bych vytkl – zkrátka kvalita Nosler. Balistický špička bez náznaku deformace vydrží přebíjení i běžnou manipulaci. Současně plášť, ač dosti slabý, by měl dle výrobce vydržet výstřel i z těch nejrychlejších nábojů.
Není překvapivé, že nejlépe funguje s vyšší dopadovou rychlostí.
Na střelnici
Náboje jsou velice přesné, Nosler v tomto směru patří k těm nejlepším výrobcům a Varmageddon není výjimkou. Testování na střelnici (po nalezení nejpřesnější navážky a hloubky usazení střely) obnášelo odstřílení dvou sad po 6 nábojích na vzdálenost 100 metrů z nichž byl vždy odečten nejhorší zásah ze sady a výsledky zprůměrovány. Změřený soustřel pak činil 15 mm v první a 17 mm u druhé sady. Tedy znamenitá hodnota s potenciálem obsloužit delší vzdálenosti. I zkušenosti dalších lovců přisuzují střele rozptyl zpravidla pod MOA (26 mm na 91 m) a obecně dobrou toleranci jak snadno se nechá Varmageddon sladit s konkrétní zbraní. Dlužno dodat, že i ostatní konfigurace nábojů které jsem si pro test postavil si vedly obstojně se soustřelem kolem 22 mm na vzdálenost 100 metrů.
Dosti lehká střela a relativně malou sekční hustotou (poměr průměru a délky) samozřejmě hůře udržuje rychlost, ale zase startovní pozice je opravdu vysoká a balistika slušná. Ve výsledku jsem zaregistroval propad (s nástřelem na kříž na 100 metrů) 72 mm ve vzdálenosti 200 metrů a 162 mm na 300 metrů. Na poměry muničky Nosler je Varmageddon až překvapivě levný. Mnou testovaná střela .246/90 vyjde na 10,2 Kč/kus, namátkou .224/55 stojí 8,3 Kč/kus a .243/70 seženete za 8,8 Kč/kus, přičemž ve všech případech platí, že střely jsou baleny po 100 kusech.
Trhač drobotiny
Nevýhodou střel je značně destruktivní účinek na zasaženou zvěř. Pokud tím třeba střílíte lišku nebo sviště s tím, že chcete co nejvíce zachovat kožešinu, tak to není nejlepší volba. Účinek v cíli je opravdu násilný. Není výjimečné, že se zasažená zvěř doslova rozletí v několika kusech do okolí. Já osobně s tím mám zatím odlovenou pouze jednu lišku - na drobotinu mám totiž příležitost střílet jen zřídka. Ani tak ale zde nechci publikovat fotografii zranění, protože to opravdu není pěkné pokoukání. Částečné vyvržení a dát kůži dohromady třeba na výrobu předložky by vyžadovalo opravdu hodně zašívání. Je to zkrátka jedna z těch „jedovatých“ střel.
Pokud se chcete přesvědčit, tak na YouTube je snadno k dohledání řada doslova explozivních videí. Ze zápisků zkušenějších a vlastní praxe mohu směle tvrdit, že střela odpustí i horší zásah a kořist náležité velikosti okamžitě zhasíná, zůstávaje v ohni. Jsem přesvědčen, že kromě drobotiny a škodné by se s tím dala úspěšně lovit i holá srnčí zvěř, ale kvůli zmíněné destrukci by šlo o trestuhodné plýtvání zvěřinou. Naopak pokud střílíte zásadně na hlavu, tak to je jiná a jde pak o validní možnost. Opět nic pěkného na pohled, ale lze se s pravděpodobností hraničící s jistotou domnívat, že terminální efekt bude více než dostatečný. Rozhodně ale nic na odlov větší, trofejové zvěře nebo nedej bože divočáků. To by moc dobře nejspíše nefungovalo. Varmageddon prostě není univerzál, což může některé lovce odradit, ale jako specialita na drobotinu exceluje.
Výhody/ nevýhody
+ znamenitá přesnost
+ mimořádný účinek v cíli
+ nízká, takřka lidová cena
- nevhodná pokud chcete zachovat zvěřinu nebo kůži
- specialita na menší zvěř, nikoliv univerzál „na všechno“
Střely Nosler Varmageddon si můžete zakoupit v obchodě STROBL.CZ s.r.o. Více informací naleznete na strobl.cz, nebo přímo na stránkách výrobce - nosler.com
Zdroje fotek: Archiv autora, materiály výrobce – nosler.com, Hornady.com
Autor: Tomáš Prachař
Článek původně vyšel v časopise Lovec od Extra Publishing