Kategorie
    Značky
      Blog
        Produkty
          Nenalezeny žádné produkty.
          NovinkyZnovu skladem
          Uživatel
          Menu

          Špička s dvěma jádry

          Špička s dvěma jádry
           Tomáš Prachař  Tomáš Prachař
          Tomáš Prachař 
          23.09.2024
          Otestovali jsme střely Partition od americké muničky Nosler.

          Střela Partition patří k „rodinnému stříbru“ americké muničky Nosler, která ji vyrábí už od svého založení v roce 1948. Jak ale obstojí ve srovnání se současnou dravou konkurencí? Otestovali jsme za vás.


          Úvodní foto: Střela Nosler Partition v náboji 6.5 Creedmoor

          Střela Nosler Partition mezi lovci požívá velké obliby a není ani divu. Je ozkoušená dekádami ryzí praxe, kterou si vydobyla pověst spolehlivého terminálního efektu na širokou paletu zvěře na všechny běžné i delší vzdálenosti a současně také mimořádné přesnosti. A dopředu mohu prozradit, že má zkušenost pověst potvrzuje.

          Ale pěkně popořadě - začneme nejdříve technickou stránkou věci. Konstrukce střel Partition je totiž dosti komplexní, obsahující hned dvě olověná jádra. Na průřezu tvoří plášť tvar písmena H, do kterého je v horní části vloženo první jádro, které je formováno do špičky. Jde tedy o poloplášť ve spitzer tvaru. Ve spodní části najdeme druhé jádro chráněné silným pláštěm ze tří stran (dno je částečně otevřené) zatímco směrem ke špičce plášť slábne. Myšlenka za konstrukcí je taková, že zatímco přední část střely se má ochotně deformovat, tak zadní jádro spolu s pláštěm drží mimořádně pevně pohromadě a tvoří přitom zhruba 2/3 váhy. To znamená, že i při extrémní dopadové rychlosti a masivní destrukci přední části, zůstane ta zadní pohromadě s dostatečnou zbytkovou váhou, aby prošla tkání dostatečně hluboko.

          Průřez střely odhaluje její nezvyklou konstrukci s dvojitým jádrem. Ta zajišťuje vysokou retenci váhy po zásahu kořisti v kombinaci s ochotnou expanzí přední části.


          „Výrobce střelu nabízí v celkově 35 variantách a kalibrech od .224 až po .375. Nechybí přitom ani středoevropská klasika 7 mm, 8 mm a 9,3 mm!“

          Střely Nosler Partition v kalibru .264 a váze 140 gr se svou krabičkou v pozadí. Na první pohled se může zdát, že jde o klasický poloplášť, ale střela klame tělem.

          Široký výběr

          Pokud pomineme tovární střelivo, kterému je věnován samostatný box, tak výrobce samotnou střelu nabízí v celkově 35 variantách a kalibrech od .224 až po .375. Nechybí přitom ani středoevropská klasika 7, 8 a 9,3 mm. Nabídka tak pokryje většinu dnes používaných ráží. Já jsem otestoval variantu v ráži .264 a váze 140 gr v náboji 6,5 Creedmoor a opakovačce Ruger American Predator s 559 mm dlouhou hlavní. Vyzkoušel jsem jako obvykle několik různých navážek a hloubky uložení střely a můžu říci, že alespoň v daném náboji a zbrani jde o docela tolerantní střelu, která fungovala více než uspokojivě s každou testovanou možností. Nejlepších výsledků jsem dosáhl s navážkou 44 gr prachu Swiss 60 a celkové délce náboje 71 mm. Změřená, zprůměrovaná rychlost činila 879 m/s a energie štědrých 3 324 J. Střely Partition jsou na první i druhý pohled velice kvalitně vyrobeny a váhová odchylka mezi z krabičky náhodně vylovenými střelami je zcela zanedbatelná. Dlužno dodat, že řada Partition má lehce nadprůměrné hodnoty stran balistického koeficientu. V mém případě jde o slušných 0.490.

          Přesnost je excelentní. Upřímně jsem se trošku bál dlouhé odhalené olověné špičky, která je sice dost pevná aby bez deformace přežila přebíjení, ale v zásobníku se při střelbě trochu deformuje vlivem zpětného rázu, respektive narážením špičky do přední stěny zásobníku. Samozřejmě je to odvislé od síly nábojů. U .223 Rem k tomu docházet nejspíše ani nebude, zatímco třeba u .300 Rem Mag už to bude něco jiného. Přeci jen, za všech okolností dokonale tvarovaná polymerová špička to není. Já můžu říci, že testované střely v 6,5 Creedmoor na sobě po vystřílení poloviny zásobníku nesly nepatrné, ale nezpochybnitelné stopy deformace. A to mám polymerový zásobník s tím, že náraz na jeho stěnu asi nebude pro střelu tak traumatický, jako v případě kovových zásobníků. Nástřel mě ale rychle uklidnil. Porovnal jsem střelbu po jednotlivých nábojích i celé sady nabitou do zásobníku a v rozptylu nebo bodu zásahu jsem nenaměřil žádný rozdíl. Na tom se ostatně shodují i další střelci používající Partition i v podstatně výkonnější nábojích včetně zmíněné .300 Rem Mag.


          V přesnosti téměř bez konkurence

          Jaká je tedy přesnost řečí čísel? Na vzdálenost 100 metrů se mě s tím (měřeno od středů zásahů, zprůměrováno ze tří sérií po 6 výstřelech s odečtem nejhoršího zásahu ze série) podařil nastřílet soustřel 13 mm, tedy lehce pod 0,5 MOA! Neudivilo by mě, kdyby potenciál střel ležel ještě níže. Tady už to naráží na maximální potenciál použité sestavy zbraně – puškohledu – montáže a střelce. Taková čísla snesou srovnání se špičkovými terčovými střelami, které jsou speciálně určené pro vysoce přesnou střelbu. Z těch loveckých snad jen s monolity Hasler, alespoň tedy na mé zbrani a co jsem měl příležitost dosud otestovat (a že toho není málo). Od polopláště s odhaleným jádrem jde až o překvapivé výkony. Reporty uživatelů střel Partition v jiných rážích potvrzují znamenitou přesnost spolehlivě pod 1 MOA (soustřel pod 26 mm na 91 m) a také to, že střela je relativně tolerantní. Tím je myšleno to, že si uspokojivě „sedne“ s většinou zbraní.

          Výsledek ze střelnice s nástřelem na 100 metrů hovoří sám za sebe (nálepka má velikost 1 MOA, tedy 26 mm po hraně).

          „Na vzdálenost 100 metrů se mě s Partition podařilo nastřílet soustřel 13 mm, tedy lehce pod 0,5 MOA!“

          Detail deformace špičky střely ze dna zásobníku po vystřílení devíti ran (vpravo) při porovnání s neporušenou špičkou (vlevo).

          Opravdový univerzál

          To by jsme měli přesnost, jak si ale Partition vede při samotném lovu? Výborně! Konstrukce dvojitého jádra opravdu funguje. U vystřelených střel které se mě podařilo dohledat se zbytková hmotnost pohybovala spolehlivě nad 75 %. Střela dobře funguje jak na krátké vzdálenosti s vyšší dopadovou rychlostí, tak i na vzdálenější kořist. Partition je tak do značné míry univerzální. Spolehlivě se otevře i v holé srnčí zvěři (což jsem si v praxi ověřil). Dle výrobce k tomu stačí i relativně nízká dopadová rychlost 545 m/s. Divočáci se také lámou v ohni nebo ve vzdálenostech nižších desítek metrů od nástřelu. Deformaci navíc není nutné „pomáhat“ umístěním zásahu na plec jako u monolitů. Nevypozoroval jsem horší terminální účinek při střelbě přes žebra. Devastaci zvěřiny hodnotím jako zcela standardní ve třídě kvalitních poloplášťů s jádrem navázaným na plášť. Nic hrozného, ale samozřejmě to závisí i na dopadové rychlosti. Na dvacet metrů na hromadě s rychlou ráží už to trochu rozbíjet asi bude.

          Primárním cílem pro Partition je těžší trofejová zvěř. Přeci jen jde o poměrně drahé střely k čemuž se záhy dostaneme. Pro šetrně založené lovce, zvláště ti, před kterými stojí úkol masivního odstřelu holé a slabší černé zvěře na nevelké vzdálenosti, asi nepůjde o nejvhodnější volbu. Na takové scénáře jsou na trhu dostatečně účinné a levnější alternativy. Na vzrostlé kňoury, trofejovou zvěř a odstřel na velké vzdálenosti jde ovšem o ideál. V náboji náležitého výkonu bude určitě stačit také pro poplatkové lovce vydávající se za hranice ČR i všedních dnů na lov těžké a/nebo nebezpečné africké a severoamerické zvěře. V USA jde třeba o oblíbenou volbu na lov medvědů a jelenů Wapiti, kteří mohou mít i přes 400 kilogramů váhy a jsou dosti tvrdí na ránu.


          Za kvalitu se platí

          Jak jsem už nakousl, střely Partition patří rozhodně k těm dražším možnostem na trhu. Mnou testovaná varianta s parametry .264/140 vyjde na 40,4 Kč/kus. V závislosti na ráži a váze se pak cena pohybuje v rozmezí 28,7 – 68,9 Kč, přičemž balení jsou k dostání po 50 kusech. V praxi střele opravdu není co vytknou. Funguje spolehlivě, je velice přesná, ve velké míře univerzální a s výbornou balistikou. Stran loveckých střel s olověným jádrem patří na samotný vrchol, strčíc do kapsy všechny klasické polopláště a pokud naprosto nezdeformujete špičku, tak i „modernu“ s balistickým tipem. Na druhou stranu v dané cenové relaci už proti ní stojí moderní dravé monolity. Ty ale mají nevýhodu v pevnějším materiálu s tím, že často potřebují vést výstřel přes kost, aby došlo k náležité deformaci. S tím v praxi nebývá problém ale přeci jen Partition sbírá body za to, že se díky konstrukci ochotně otevře „tak akorát“.

          Střely Partition používá hned několik muniček do svých továrních nábojů. Kromě „mateřského“ Nosleru který se u nás moc nevidí jde třeba o Federal. Zde Vital Shok v náboji .30-06

          „Továrna“ hned od několika muniček

          Nosler nenabízí jen samotné střely, ale myslí také na ty, co si střelivo nepřebíjejí. Pro ně je připravena řada továrních nábojů Nosler Trophy Grade, v ne méně než 34 variantách a celkově špičkové kvalitě. Bohužel, na našem trhu se Tovární Partition moc nevyskytuje. Respektive řada Trophy Grade se u nás sehnat nechá, ale jde o pod-variantu osazenou střelou Accubond.

          Netřeba ovšem zoufat, protože střelu Partition do svých nábojů nepoužívá jen "mateřská“ munička, ale i řada dalších výrobců. To už také něco vypovídá o kvalitě střel. Jmenovitě jde o muničky Winchester, Federal a (minimálně ještě donedávna) také tuzemský Sallier & Bellot. Není tak problém sehnat „továrnu“ i na našem trhu. Kupříkladu náboj Federal Vital Shok .30-06 osazený kýženou střelou u nás stojí 69 Kč/kus (proarms.cz). Tyto tovární náboje navíc nabízejí i kalibry, které v seznamu samotných střel nenajdete. Konkrétně jde o .416 a .450 ve formě nábojů .450 Rigby, .416 Rem Mag, 500/416 NE a oblíbený .416 Rigby.

          Střely Nosler Partition si můžete zakoupit v obchodě Strobl s.r.o. Více informací na strobl.cz, nebo stránkách výrobce nosler.com


          Výhody/ nevýhody

          + Znamenitá přesnost a balistika

          + Spolehlivý terminální efekt

          + Univerzál na většinu zvěře a střeleckých vzdáleností

          + Dostupnost továrního střeliva i samotných střel na našem trhu

          - Vysoká cena

          - Choulostivější špička (ale bez dopadu na přesnost)

           

          Zdroje fotek: Archiv autora, materiály výrobce: nosler.com

          Autor: Tomáš Prachař

          Článek původně vyšel v časopise Lovec od Extra Publishing.

          Košík obsahuje nepovolené položky

          Košík je prázdný

          Zobrazit košík

          Zboží bylo přidáno do porovnání

          Prosím čekejte...
          Objednávku nelze dokončit, zkuste to prosím později