Jak na měření rychlosti střel

Ve spojitosti s náboji se často skloňuje rychlost střel. Jak tuto veličinu můžeme změřit, čím a jak s ní dále pracovat?
K čemu je dobré znát rychlost střel? Předně pro výpočet balistické křivky. Pokud znáte její rychlost, váhu, balistický koeficient (který je zpravidla uváděn výrobcem) a pár dalších proměnných a tyto údaje následně zadáte do balistického kalkulátoru, tak vám z něho „vypadne“ model balistické křivky. To znamená, jaký má střela na všechny relevantní vzdálenosti propad, podle čehož snadno vypočítáte náležitou kompenzaci (viz příklad v boxu). Samozřejmě by se to mělo následně ověřit v praxi, ale celkově vám to dá velice přesné výsledky, aniž by bylo potřeba „nechat“ na střelnici velké množství střeliva.
Druhou věcí je, že budete znát dopadovou rychlost a energii na různé vzdálenosti. Různé lovecké střely se v kořisti „otevírají“ různě. Výrobci obvykle udávají optimální rozmezí dopadové rychlosti a vy si tak můžete snadno ověřit, do jaké vzdálenosti vaše sestava bude náležitě fungovat. U slabších nábojů také zjistíte, jestli dosahujete požadovaných minimálních hodnot stran energie. Pokud si přebíjíte, tak díky hradlům můžete „šlechtit“ náboje přesně podle vašich potřeb. Přebíjecí programy vám sice dají odhad úsťové rychlosti, ale v praxi se to zpravidla tu více, tu méně liší. Na údaje rychlosti na krabičce továrních nábojů se také nedá spoléhat. Pro co nejvelkolepější údaje jde zpravidla o rychlosti naměřené na nadprůměrně dlouhých hlavních, třeba 660 mm. V současné praxi se ale většinou používají hlavně o délkách 559, 510 mm, nezřídka i kratší, což se samozřejmě citelně projeví na nižší rychlosti projektilu.
Úvodní foto: Hradla Ballistic Precision Chronograph.
Čím a pro koho?
Hradla od Caldwellu
Po poněkud delším úvodu si ve formě recenze jedny ekonomická, ale přitom plně použitelná, hradla představíme „Ballistic Precision Chronograph“ od značky Caldwell.
Z kraje dlužno podotknout, že jsem testoval původní starší variantu, která se sice dá ještě zakoupit, ale výrobce ji již jen doprodává. Recenze ale kvůli tomu neztrácí na relevantnosti, protože nástupce se funkčně liší jen v jediné věci, a to přítomností Bluetooth rozhraní pro komunikaci s chytrým telefonem, namísto původního propojovacího kabelu. Novinka má také lehce odlišný tvar těla, širší clony a je trochu dražší, ale fakticky jde o to samé, jen bez drátu. Drát je standardní 3,5 mm Jack, který pasuje téměř do všech (a s redukcí do všech) telefonů a má délku cca 8 metrů. Takové řešení působí poněkud archaicky, ale nepočítaje trápení se zamotaným kabelem, tak vše fungovalo bez problémů. Vzhledem k bezdrátovému nástupci ale tuto záležitost v recenzi přejdu.

Levný, ale odolný design
Je třeba uznat, že hradla na první i druhý pohled působí poněkud levně. Dva sešroubované kusy plastového těla, ne zrovna líbivý design, nikoliv dokonalé lícování a sem tam nějaký otřep. Na druhou stranu to něco vydrží. Nijak se s přístrojem nemazlím. Už se mě třeba stalo, že jsem jej „smetl“ ze stolu tlakovou vlnou výstřelu na beton a nepočítaje pár oděrek přežila bez úhony. Vystřílel jsem skrze ně zatím nižší stovky ran z nábojů 9x19 mm, .44 Mag, .223 Rem, 6,5 Creedmoor, .308 Win, .444 Marlin a 7 mm Rem Mag. Zvláště ty silnější dokážou kolem ústí opravdu „zamést, ale hradla však stále drží. Tedy drží… tlaková vlna výstřelu má občas dostatečnou sílu na to, aby odfoukla plastové clony. S těmi se samozřejmě nemůže nic stát, je to kus vcelku masivního a současně pružného plastu, zasazený do ocelových tyček, ale pak musíte vstát od pušky a jít to dát zase všechno dohromady. Já to vyřešil přidáním dvou pružných lanek, které clony tlačí proti tělu přístroje a už k nechtěnému rozebírání nedochází.
Jediným ovládacím prvkem přístroje je posuvné tlačítko z boku, které nabízí módy vypnuto, zapnuto s měřením v metrech za sekundu, nebo stopách za sekundu. Z druhé strany najdete konektor na kabel. Za přísun energie je odpovědná běžná 9V baterie vkládaná do šuplíku zespoda přístroje a pod krytem je místo na druhou baterii do zásoby. Ve spodní části také najdete standardní závit ¼-20 na stativ. Samozřejmě se dá přes hradla střílet, když jsou položena na stole nebo zemi, ale jak jsem zmínil výše, kvůli jejich nízké váze je tlak výstřelu může pošoupnout. Stativ, nějaký levnější za pár stovek tento problém účinně řeší.
Výsledky na displeji nebo v aplikaci
Naměřená rychlost se zobrazuje na velkém, přehledném displeji v přední části přístroje, který je díky cloně čitelný i v jasném světle. Displej vám ukáže změřenou rychlost, popřípadě pokud měření neproběhne dobře tak chybové hlášení a upozorní i na slabou baterii.
Alternativou je přenášet si výsledky do chytrého telefonu do Výsledky se také dají přenášet do aplikace instalované v chytrém telefonu, která se dá zdarma stáhnout do Androidu i Applu v příslušných obchodech Google Play a App Store. Aplikace je to jednoduchá, ale přehledná. Řadí za sebe jednotlivá měření, dokud ji nevynulujete a poskytne i průměrnou rychlost a její deviaci. To se hodí, protože při měření by se mělo vždy průměrovat a nevycházet z jediného měření za účelem vyšší přesnosti výsledku. Deviace rychlostí mezi jednotlivými výstřely zase poskytuje informaci o uniformitě střeliva, což je důležitý předpoklad pro úzký soustřel. Aplikace samozřejmě umožňuje měření ukládat.
Dlužno dodat, že mám zkušenosti i s jinými hradly, konkrétně s ProChrono DLX a platí pro ně to samé, co pro Caldwell. Tedy levné vzezření, slušná odolnost, clony občas odletí a přesnost měření, respektive schopnost měřit v různých světelných podmínkách (k čemuž se hned dostaneme) je na stejné úrovni. Rozdíl je v tom, že DLX stojí 7 146 Kč a Caldwell v modernizované Bluetooth verzi jen 4 295 Kč. Výkon stejný, cena podstatně menší. Pokud jde o klasická hradla, tak Caldwell obecně nemá moc konkurenci. Přístroje, u kterých je vyšší cenovka ospravedlnitelná jsou až radary.


Příklad výstupu z balistického kalkulátoru Hornady.
Balistické výpočty
Problém se světlem
Horší je to s citlivostí na světelné podmínky. Když nevyhovují, tak vám hradla prostě „nevyplivnou“ žádný výsledek. Nejlépe funguje rozptýlené denní světlo, když je relativně jasno, ale pod mrakem, nebo je přístroj pod střechou střelnice. Na přímém slunečním světle to za určitých podmínek také funguje, ale musíte si pohrát s náklonem, aby stín ze clon chránil čidla. I za nejlepších podmínek vám to občas nezměří, mě třeba jeden z 10-20 výstřelů, což není žádná katastrofa, ale stane se. Také to záleží na velikosti projektilu. Diabolky do větrovek „hází“ chybu častěji než třeba u .308 Win. Ale dá se s tím měřit skoro vše včetně extra rychlým „Magnumů“ až po šípy v rozsahu rychlostí 2-3000 m/s. S ubývajícím světlem ovšem přístroji rychle dochází dech. Mlhavé ráno, po západu slunce, nebo na vnitřní střelnice hradla nemá moc smysl brát.
Dlužno dodat, že všechny problémy, co jsem uvedl výše, se týkají všech klasicky řešených hradel, a to prakticky ve stejné míře, alespoň tedy Caldwell, DLX i všechny další typy se kterými jsem se zatím setkal.
Omezení se ale dá výrazně potlačit použitím přísvitu. Lze si dokoupit clony osazené LED osvětlením za 1 515 Kč, které omezení potlačí. Možností je také koupit si vyšší model Caldwell Ballistic Precision G2 Chronograph, který přísvit obsahuje a je celkově pokročilejší než základ. Navíc je to celé napájené z praktičtější vestavěné baterie, která se dá dobíjet ze zásuvky a součástí balení je i trojnožka. Nevýhodou je vyšší cena, konkrétně 9 152 Kč.
Ještě bych rád zmínil řešení v podobě použít jiný zdroj přísvitu. Většina běžných zdrojů světla totiž bliká. Dost rychle na to, aby to lidské oko neregistrovalo, ale hradla s tím nedokážou řádně pracovat. Ano, přísvit se „zbastlit“ dá, ale není to až tak přímočaré, jak by se mohlo zdát.
Osobně jsem s hradly Caldwell spokojen. Mají svoje slabiny a omezení dané světelnými podmínkami, ale to platí pro všechny hradla s tím, že Caldwell konkurenci válcuje cenou. Citelně lepší jsou až radary, ale za čtyřnásobek ceny s tím, že pro většinu střelců bude Caldwell více než stačit.
Výhody/nevýhody
+ nízká cena
+ odolnost
+ rozumná přesnost a jednoduchost
- citlivost na světelné podmínky
- konstrukce


Vyšší model Ballistic Precision G2 Chronograph obsahuje přísvit, je celkově pokročilejší než základ, napájený z vestavěné baterie, která se dá dobíjet ze zásuvky a součástí balení je i trojnožka.
Hradla na měření rychlosti střel Ballistic Precision Chronograph lze stejně jako další výrobky značky Caldwell zakoupit v obchodě STROBL.cz s.r.o. více informací na strobl.cz, nebo na stránkách výrobce caldwellshooting.com
Zdroje fotek: Archiv autora, materiály výrobce - caldwellshooting.com
Autor: Tomáš Prachař
Článek původně vyšel v časopise Lovec od Extra Publishing